Nawet stały bywalec kawiarni, który nie wyobraża sobie dnia bez małej czarnej, niekoniecznie musi wiedzieć, czym wyróżniają się poszczególne rodzaje kaw. W tym tekście skupimy się na cappuccino, latte macchiato i lungo. Dowiedz się, na czym polega specyfika tych kaw!
Cappuccino – zgrany duet mleka i espresso
Uważa się, że cappuccino jako pierwsi pili zakonnicy z Zakonu Braci Kapucynów. Napój ten zawdzięcza swoją nazwę brązowej barwie ich szat. Natomiast znaną dzisiaj wersją kawy, można było cieszyć się dopiero na początku XX wieku, kiedy to został stworzony pierwszy ekspres do kawy. Zgodnie z tradycyjnym przepisem cappuccino składa się z espresso oraz podgrzanego na parze i spienionego mleka – oba składniki powinny być w równych proporcjach.
Mimo, że ten znany na całym świecie napój z kawą w roli głównej kojarzy się z kawiarniami, to można łatwo przygotować go w domu. Wystarczy do tego ekspres na kapsułki, dobry spieniacz do mleka i odrobina wolnego czasu. W pierwszej kolejność należy przygotować mocne espresso, a następnie zacząć spieniać podgrzane mleko – najlepiej 3,2% lub więcej. Kiedy będzie miało ono gładką, błyszczącą i gęstą konsystencję, należy powoli przelać je do filiżanki, w której znajduje się już kawa. Jeśli nabierzesz wprawy przygotowywaniu cappuccino, możesz skusić się na ozdabianie tego napoju strumieniem wlewanego mleka.
Latte macchiato, czyli „splamione mleko”
Ta kawa to zdecydowanie jedna z najefektowniejszych. Podaje się ją zwykle w wysokiej, przezroczystej szklance, aby można było podziwiać wyodrębnione, charakterystyczne warstwy. Tak jak w przypadku cappuccino bazą do przygotowania latte macchiato jest espresso – można je zaparzyć, wykorzystując kapsułki z kawą dostępne na Nespresso.com.
W przezroczystej szklance najpierw musi znaleźć się dobrze spienione mleko. Następnie po ściankach naczynia ostrożnie wlewa się zaparzone wcześniej espresso. Kawa delikatnie osiada między warstwą piany i ciepłego mleka. W ten sposób przez ściany szklanki widać trzy, wyraźnie zaznaczone warstwy napoju. Kawa jedynie „plami” spienione mleko – właśnie dlatego Włosi nazywają ten kawowy rarytas „poplamionym”, czyli macchiato.
Lungo – gratka dla smakoszy espresso
Kawa ta przypadnie do gustu tym, którzy cenią sobie intensywny smak małej czarnej i dużą zawartość kofeiny w filiżance. Włoskie słowo „lungo” tłumaczy się na język polski jako „długie”. Taka jest też kawa lungo – ma wiele wspólnego z klasycznym espresso, jednak znajduje się w niej zdecydowanie więcej wody, dlatego mówi się, że jest ona „dłuższa”.
Ekstrakcja espresso kończy się, kiedy w filiżance znajdzie się od 35 ml do 50 ml wody. Ci, którzy chcą przygotować lungo, muszą poczekać nieco dłużej. Kawa ta jest gotowa, kiedy w naczyniu pojawi się ok. 120 ml aromatycznej kawy. Czas ekstrakcji nie może być jednak dłuższy niż 60 s. Lungo ma gorzki posmak, ale wydaje się bardziej rozwodnione niż espresso. Mimo tego ma więcej kofeiny – wynika to z dłuższego czasu parzenia kawy.