Tatry polskie, to jeden z najbardziej malowniczych regionów naszego kraju. Oferują one niesamowite widoki, niepowtarzalną przygodę, świeże powietrze, wspaniałe rośliny i możliwość spotkania pięknych zwierząt. Poznaj szlaki turystyczne w Tatrach, ich oznaczenia, znaczenie kolorów i najlepsze trasy.
Kolory szlaków – znaczenie
Zapewne nieraz chodząc po górach, bałeś się wybrać szlaku czarnego, bo kojarzy się z najwyższym stopniem trudności? Wiele osób daje się złapać w tą pułapkę. Warto wiedzieć co oznaczają dane kolory na drogowskazach w górach, aby wybrać odpowiednią trasę. Zacznijmy więc od koloru czarnego. Mimo, że kojarzy on się z trudną i wymagającą trasą, jego prawdziwym znaczeniem jest krótki szlak, którym dojdziesz do kolejnego punktu.
Kolor niebieski to trasa dalekobieżna, więc idealna dla osób, które potrzebują długiego spaceru i długiego obcowania z naturą. Zielony szlak to bardzo krótka droga, która nie wymaga od turystów poświęcania wielu godzin na przejście trasy. Kolor żółty to szlak łącznikowy, który łączy dwa dane szlaki. Najważniejszym jednak kolorem jest czerwony, ponieważ jest to szlak główny, najważniejszy na danym obszarze, co oznacza, że doprowadzi nas do najlepszych miejsc na szlaku i warto się go trzymać, jeśli nie chcemy zboczyć z trasy.
Tatry szlaki turystyczne
Najciekawsze szlaki turystyczne w Tatrach z pewnością należą do tras, które zapadną w pamięci każdego turysty na długo. Są to piękne, malownicze i wręcz magiczne trasy, pełne roślinności, wspaniałych widoków i natury otaczającej nas z każdej strony.
Morskie oko
Do tego najpopularniejszego punktu w Tatrach po stronie Polski można dojść na kilka sposób. Najpopularniejsza jest trasa z Palenicy Białczańskiej, poprzez piękne Wodogrzmoty Mickiewicza i Włosienicę. Trasa ta nie jest najtrudniejsza, jednak nie jest też prostą drogą bez wysiłku. Warto więc rozważyć opcję spaceru drogą asfaltową, która może nie dostarczy tak pięknych widoków, ale może służyć dla rodzin z niemowlętami, osobom starszym lub niepełnosprawnym
Rusinowa Polana i Gęsia Szyja
Oba te punkty są bardzo blisko siebie, więc wybierając się odpoczywać na Rusinową Polanę, warto zahaczyć również o Gęsią Szyję. Jest to piękny punkt widokowy na Tatry idealny do zdjęć i podziwiania potęgi gór. Szlak z Wierchu Poroniec na polanę zajmuje tylko godzinę i jest bardzo prosty i malowniczy. Z Rusinowej jest już rzut beretem do Gęsiej Szyi, bo tylko 50 minut. Trasa wyścielona jest drewnianymi schodkami i kamieniami, dlatego każdy bez problemu tam dotrze.
Rysy
Rysy to najwyższy szczyt w Polsce, jednak jest dosyć wymagający. Od schroniska nad Morskim Okiem, do którego drogę opisano powyżej, należy udać się czerwonym szlakiem na Czarny Staw, który swoją drogą również jest niesamowity, a następnie na Rysy, przez Bulę pod Rysami. Na końcowym odcinku trasy występują łańcuchy, dlatego trasa ta jest naprawdę dla pewnych siebie, odpowiedzialnych osób, które dodatkowo są dobrze wyposażone.
FAQ
Ile w Tatrach możemy wyróżnić oznaczeń kolorystycznych szlaków?
W Tatrach jest 5 głównych szlaków: czarny, niebieski, zielony, czerwony i zółty.
Co oznaczają kolory szlaków?
Czarny – łączy dane punkty na trasie Niebieski – trasa dalekobieżna Zielony – krótka droga Czernowy – szlak główny Żółty – szlak łącznikowy
Jakie są najpopularniejsze szlaki w Tatrach?
Do najpopularniejszych tras należy trasa nad Morskie Oko, Rysy, Gęsia Szyja i Czarny Staw.