Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Czym cechuje się dieta na przytycie?

31 grudnia 2021 dieta na przytycie

Choć w powszechnej opinii zwiększanie masy ciała nie jest zadaniem tak trudnym jak odchudzanie, to w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Przybieranie dodatkowych kilogramów powinno się bowiem odbywać rozsądnie i z troską o zdrowie. Godna polecenia dieta na przytycie powinna zatem zawierać odpowiednie ilości witamin i związków mineralnych, które pozwolą osiągnąć optymalną masę ciała w sposób korzystny dla organizmu.

Czym powinna się cechować dobra dieta na przytycie?

Godna polecenia dieta, która ma spowodować wzrost masy ciała nie polega jedynie na spożywaniu nadmiaru pożywienia. W tym przypadku nie liczy się bowiem sama ilość pokarmu lecz również jego jakość. Dania nie powinny być zatem tylko kaloryczne, ale muszą być odpowiednio zbilansowane, pełnowartościowe i urozmaicone. Tego typu dieta powinna być bogata w białko, witaminy i minerały. Co ważne dieta powinna być prowadzona pod kontrolą specjalisty wraz z odpowiednio dobraną aktywnością ruchową. Celem tych działań jest bowiem wzrost masy mięśniowej, a nie niekontrolowany rozrost tkanki tłuszczowej. W przeciwnym razie może dojść do obciążenia układu pokarmowego, krwionośnego oraz problemów z cholesterolem.

Jakie produkty powinny znaleźć się w dobrej diecie na przytycie?

Pełnowartościowa dieta powinna obfitować w jak najmniej przetworzone produkty mleczne. Wśród nich wymienić można mleko, jogurt, kefir, maślankę oraz ser. Poza tym w jadłospisie powinno się znaleźć chude mięso i drób, ryby morskie, jajka, produkty zbożowe, w tym pełnoziarnisty makaron oraz kasze, a także owoce oraz warzywa. W tym wypadku warto wybierać choćby soczewicę, ciecierzycę, fasolę, groch oraz bób. Codzienna dieta powinna zostać uzupełniona o oliwę z oliwek i olej lniany. Zdrową przekąskę powinny stanowić orzechy, w tym przede wszystkim orzechy włoskie. Polecane są również owoce suszone oraz nasiona słonecznika i pestki dyni.

Jaka powinna być kaloryczność diety na przytycie?

Kaloryczność stosowanej diety uzależniona jest od płci, wieku oraz trybu życia konkretnej osoby. W tym przypadku ważny jest również rodzaj wykonywanej pracy. Zwykle jednak przyjmuje się, że kaloryczność tego typu diety dla kobiety o umiarkowanej aktywności fizycznej powinna wynosić około 2300 kalorii dziennie. W przypadku mężczyzn kaloryczność powinna zostać zwiększona o dodatkowe kilkaset kalorii.

Kto powinien stosować dietę na przytycie?

Tego typu dieta polecana jest osobom szczupłym, które cechuje szybka przemiana materii. Ponadto dieta zalecana jest dla osób ciężko pracujących fizycznie oraz prowadzących bardzo intensywny trening fizyczny. Może być ona wykorzystana u pacjentów, u których doszło do nadmiernej utraty wagi w wyniku przebytej choroby lub na skutek oddziaływania nadmiernego oraz przewlekłego stresu. W przypadku nastolatków tego typu dieta na przytycie powinna być wprowadzana z rozwagą. W okresie ich intensywnego wzrostu dochodzi do znacznie zwiększonego zapotrzebowania na energię dostarczaną wraz z pożywieniem. Przyzwyczajanie organizmu do spożywania nadmiernej ilości jedzenia może prowadzić do utrwalenia złych nawyków żywieniowych, które spowodują przyrost wagi oraz otyłość po zakończeniu okresu dojrzewania.

Na co zwrócić uwagę projektując restaurację

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

przepisy na ciastka
Jak wpływać na rozwój smaku u niemowlaka
Jak unikać zagrożeń związanych z żywieniem niemowlaka

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jak unikać zagrożeń związanych z żywieniem niemowlaka