Strona główna
Rekreacja
Tutaj jesteś

Jaką długość ma basen olimpijski?

23 czerwca 2021 basen

Igrzyska olimpijskie w Tokio lada moment. Jedną z dyscyplin, w której sportowcy będą walczyć o medale, jest pływanie. Zastanawiałeś się kiedyś, jakie wymiary ma arena ich zmagań? Tego dowiesz się z naszego tekstu.

Basen olimpijski – jakie ma wymiary?

Rywalizacja na największych imprezach pływackich odbywa się na profesjonalnych arenach, które muszą spełniać wymogi przepisów. Jednym z tych wymogów jest konkretny wymiar pływalni. Przede wszystkim, rywalizacja musi się odbywać w akwenie, który ma 50 metrów długości. To wymóg, który jest określony w przepisach FINA, czyli międzynarodowej federacji pływackiej.

Jeśli chodzi o szerokość, to musi on mieć 25 metrów, po to, żeby zmieścił 10 torów, każdy po 2,5 metra. Co ciekawe, podczas zawodów pływacki zajętych jest ich tylko 8. Dwa skrajne są wolne, po to, żeby stworzyć podobne warunki rywalizacji. Zawodnicy, którzy pływaliby po torach skrajnych, przy ścianach, mieliby utrudnione zadanie, przez to, że woda odbijała się od burt, tworząc fale.

Z tematem tworzenia się fal związana jest głębokość akwenu. Baseny mogą mieć ją różną, jednak olimpijskie areny mają podłogę przynajmniej 3 metry pod taflą wody. Czym głębsze obiekty, tym pływanie jest łatwiejsze. Na takich pływalniach fale rozchodzą się mniej gwałtownie, dzięki czemu możliwe jest szybsze pokonywanie dystansu. W takich warunkach łatwiej jest pobić rekord świata lub olimpijski. Dlatego głębsze akweny umożliwiają bardziej widowiskową rywalizację. Jeśli chciałbyś spróbować swoich sił na takim akwenie, warto się do tego przygotować pod okiem specjalisty. Nie masz pieniędzy, żeby zapłacić za lekcje? Przyda Ci się pożyczka pozabankowa.

Dyscypliny olimpijskie na basenie

Podczas igrzysk olimpijskich rozgrywanych jest wiele konkurencji pływackich. Wyróżnia się cztery podstawowe style, w których zawodnicy rywalizują:

  • styl motylkowy,
  • styl grzbietowy,
  • styl klasyczny,
  • styl dowolny.

Pływacy walczą o medale na różnych dystansach, od 50 metrów, czyli jednej długości basenu, aż do 1500 metrów, czyli 30 długości. Oprócz tradycyjnych wyścigów pływackich, podczas igrzysk olimpijskich odbywają się rywalizacje w pływaniu synchronicznym, skokach do wody oraz w piłce wodnej. Najbliższa okazja do zdobycia medali w tych dyscyplinach będzie podczas igrzysk w Tokio od 23 lipca do 8 sierpnia 2021. Chcesz obejrzeć rywalizację w komfortowych warunkach? Skorzystaj z możliwości, jakie daje pożyczka pozabankowa i stwórz swoją strefę kibica.

Na co zwrócić uwagę projektując restaurację

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kuchnia dominikańska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia hawajska

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kuchnia hawajska