smakujlokalnie.pl

Blog tematyczny – dieta, przepisy, zdrowie

wegetarianizm za i przeciw
Lifestyle

Jakie są zalety i wady wegetarianizmu

W obecnych czasach bardzo popularnym rodzajem diety jest dieta wegetariańska. Polega ona na wykluczeniu z diety mięsa oraz produktów, które z niego powstały. Taki sposób żywienia posiada zarówno swoje wady, jak i zalety. Warto się dowiedzieć na ich temat nieco więcej, aby podjąć najlepszą decyzję dotyczącą swojego sposobu odżywiania.

Zalety diety wegetariańskiej

Wegetarianizm za i przeciw to bardzo wiele aspektów stosowania tego rodzaju diety. Wśród nich można przede wszystkim wymienić zalety. Z całą pewnością można stwierdzić, że dieta wegetariańska jest bardzo korzystna dla zdrowia każdego człowieka, dlatego warto zdecydować się na jej stosowanie. Dzięki diecie wegetariańskiej możliwe jest zapobieganie bardzo wielu chorobom, które nękają człowieka. Wśród nich można przede wszystkim wymienić choroby cywilizacyjne, takie jak nadciśnienie tętnicze krwi czy też cukrzyca. Oprócz tego stosowanie diety wegetariańskiej ma również korzystny wpływ na funkcjonowanie całego układu sercowo-naczyniowego. Ciśnienie tętnicze krwi osób na tej diecie jest znacznie niższe niż osób na diecie tradycyjnej. Warto to wziąć pod uwagę podczas wyboru najlepszego dla siebie jadłospisu. Oprócz tego dieta wegetariańska ma pozytywny wpływ na regulację poziomu cukru we krwi. Dzięki temu zmniejszone jest ryzyko powstania cukrzycy, zaparć, hemoroidów, a nawet próchnicy zębów. Podczas jedzenia w sposób wegetariański przyjmuje się bardzo wiele korzystnych dla zdrowia substancji, wśród których można na przykład wymienić antyoksydanty. Zapobiegają one starzeniu się organizmu.

Wady diety wegetariańskiej

Z całą pewnością można stwierdzić, że dieta wegetariańska posiada również pewne wady. Warto je poznać przed zdecydowaniem się na stosowanie tego rodzaju diety. Bardzo często zdarza się tak, że stosowana dieta wegetariańska może nie zawierać wszystkich niezbędnych witamin, składników mineralnych oraz pozostałych substancji. W tym przypadku taki sposób żywienia może być bardzo niekorzystny dla zdrowia, ponieważ będzie prowadzić do gorszego samopoczucia oraz zmniejszonej ilości energii odczuwanej na co dzień. Dlatego w przypadku zdecydowania się na taki sposób żywienia jak dieta wegetariańska warto ją w odpowiedni sposób skomponować. W jej składzie powinna się znaleźć zarówno właściwa ilość węglowodanów, jak i białek oraz tłuszczów. Oprócz tego dieta wegetariańska może również dostarczać zbyt małą ilość kalorii, co będzie niekorzystnym rozwiązaniem w przypadku wielu osób. Takie działania mogą również prowadzić do niedoboru witamin, takich jak witamina B12 czy witamina D.