Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Pachnące pierniczki na polskich stołach

25 października 2024 Pachnące pierniczki na polskich stołach


„Kwartę miodu czystego zrumienić z łyżeczką od kawy suchej skórki pomarańczowej. Łyżeczką goździków i dwoma łyżkami stołowymi anyżu, wszystko ostudzone i przesiane” – tak właśnie rozpoczyna się jeden ze starodawnych przepisów na pierniki, które cieszą się dużą popularnością w okresie świątecznym. Właściwie można powiedzieć, że Boże Narodzenie ma zapach pierników i żywej choinki. Jeżeli ktoś nie ma możliwości zrobienia samodzielnego, może zawsze kupić wyborne pierniczki dla siebie i bliskich.

„Pierny”, czyli pieprzny

Dzisiaj raczej pierników świątecznych nie kojarzy się z czymś pieprznym, ale w końcu nie można zapomnieć o tym, że czasy się zmieniają. Dzisiaj to prawdziwy łakoć, który można otrzymać w różnych kształtach. Serduszka, bombki-sople, gwiazdki, domki piernikowe – takie oraz wiele innych przysmaków można zamówić dzięki stronie https://www.art.sarzynski.com.pl/oferta/pierniki/kolekcja-swiateczna. Dzisiaj to prawdziwe dzieła sztuki, które wychodzą spod rąk uzdolnionych cukierników. Aż dziw, że w XVII wieku pierniki sprzedawane były nie w cukierniach, ale w…aptekach. Tak, bowiem wtedy uważało się, że pierniki są remedium na wiele chorób. Wtedy też właśnie uważano, że zakup piernika to luksus, dlatego też wysyłano go w formie podarków. Byli to niemi bohaterowie, którzy brali udział w wielu koronacjach. Obecnie ich znaczenie jest równie ważne, ponieważ nikt nie wyobraża sobie świąt bez tego właśnie przysmaku.

Pierniki na polskiej ziemi

Historia piernika to ogromna ciekawostka. Dzisiaj za gród piernika uważany jest Toruń, ale zanim się to stało, pierniki wędrowały po Polsce. Trzeba jednak zaznaczyć, że to niemiecka Norymbergia była pierwsza, jeżeli chodzi o pierniki. Sama historia jest jego bardzo zawiła, ponieważ na mocy ugody Toruń otrzymał prawo do wytwarzania norymberskiego piernika i na odwrót. Patrząc na dzisiejsze pierniki z pewnością nikt by nie pomyślał, że w historii tej delicji dzieje się tyle ciekawych rzeczy. Ważne jest jednak to, że już w średniowieczu można było się nimi raczyć. Jak wyglądał ówczesny przepis? Nie wiadomo. Tamtejsze receptury były bardzo pilnie strzeżone. Pierwszy oficjalny przepis pochodzi z 1725 roku, z książki „Compendium medicum auctum”. Już wtedy miało się do czynienia z dwoma rodzajami pierników – miękkimi i figuralnymi. Dzisiaj również ma się takie pierniki, ale tamtejsza receptura została przekształcona na różne sposoby.

Pierniki na prezent

Co można podarować bliskiej osobie na święta?

Pierniki! Wielu je wykonuje samodzielnie, ale nie wszyscy mają tę możliwość. Za to można skorzystać z gotowej oferty, która jest w stanie sprawić, że w rękach będzie miało się prawdziwe dzieła sztuki. Takie, które dekorowane są z niezwykłą starannością przez najbardziej uzdolnionych cukierników. Można je podarować bliskim osobom już na 6.12, ale także później, na samą Wigilię. Mama, tata, rodzeństwo, a nawet partnerzy ucieszą się na widok takich pierników, które na dodatek mogą być zapakowane w piękne pudełko.

Pierniki świąteczne, które wykonane są przez profesjonalistów, można również zamówić dla firm. Dla swoich podwładnych, ale także dla klientów, aby podziękować im za współpracę. Z pewnością ucieszą się z tego, że zostaną tak docenieni. Tym bardziej że nie można zapomnieć, iż słodycze „łagodzą wszelkie obyczaje”. Pierniki to pasjonujące ciastka z korzenną nutą, które są taką prawdziwą zapowiedzią nadchodzących świąt. Jeżeli ktoś nie ma możliwości ich wykonania, niczym nie musi się przejmować. Zawsze można skorzystać z gotowej oferty dostępnej w sklepach.

Artykuł sponsorowany

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pachnące pierniczki na polskich stołach
częste picie jogurtów
przepisy na ciastka

Jesteś zainteresowany reklamą?