Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Szlakiem Mazowsza – Płock, atrakcje turystyczne i najlepsze miejsca

4 lutego 2023 Płock, atrakcje turystyczne

Płock to miasto zlokalizowane w centralnej Polsce, nad Wisłą. Jest to jedna z najstarszych miejscowości w kraju, założona w X wieku. Przez wieki była siedzibą książąt mazowieckich, a także ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym. Poznaj Płock, atrakcje turystyczne i najlepsze miejsca w tym mieście.

Sprawdź także: https://smakujlokalnie.pl/bialorus-atrakcje-turystyczne-i-najwazniejsze-miasta-w-kraju/

Płock, atrakcje turystyczne

Płock potrafi oczarować nie tylko piękną historią, ale i wspaniałymi budynkami. Ratusz dwupiętrowy budynek z klasycystycznymi elementami, wybudowany w 1827 roku przez Jakuba Kubickiego – architekta rządowego i ucznia Domenico Merliniego. Fasada zachwyca swoją czystą koncepcją architektoniczną, a sama budowla zasługuje na miejsce wśród najwytworniejszych budowli klasycystycznych w Mazowszu..Od początku swego istnienia ratusz jest siedzibą władz miejskich. Ten piękny budynek można podziwiać na Starym Rynku, który swoją drogą również jest godny uwagi. Rynek ma kształt prostokątny, a większość budowli, które na nim stoją pochodzi z XVIII i XIX wieku. Znajdziemy tutaj Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Muzeum św. Faustyny, Dom Prasy, Dom Darmstadt i inne zabytkowe budowle. Wokół rynku znajdują się też urocze kawiarnie, restauracje i latarenki, które dają wieczorami przyjemne światło. 

Historyczna stolica Mazowsza – Wzgórze Tumskie

Płock słynie z wyjątkowo malowniczej panoramy, którą można podziwiać z górującego nad nim Wzgórza Tumskiego. Widok na szerokie wody Wisły, położone po lewej stronie miasta Radziwie z portowymi dźwigami stoczni rzecznej i monumentalnym budynkiem elewatora, rozciąga się aż do lasu Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego. Zbiornik Jeziora Włocławskiego, którego szerokość sięga niemal półtora kilometra, tworzy niezapomniane połączenie zieleni z wodą, stanowiąc tym samym wymarzone miejsce dla wypoczynku i relaksu. Przez wieki ta niesamowita panorama była inspiracją dla artystów. Na wzgórzu jest wiele alejek i dróżek, przeznaczonych do spacerów i odpoczynku. Znajduje się tam też piękna katedra, która jest automatycznie punktem widokowym na miasto i wiele więcej niesamowitych budowli. Warto więc odwiedzić to magiczne miejsce i poznać uroki Płocka. 

Płock, atrakcje turystyczne
Płock, atrakcje turystyczne

Muzeum Mazowieckie

Muzeum Mazowieckie w Płocku to najstarsze muzeum w Polsce, powstałe z inicjatywy społecznej w 1821 roku. Jest to historyczna stolica Mazowsza oraz jedno z najważniejszych miejsc w Płocku. Zgromadziło zbiory historyczne, numizmatyczne, artystyczne i archeologiczne. Jest to niezwykłe miejsce, gdzie na 4 piętrach kamienicy znajduje się jedna z największych ekspozycji poświęconych sztuce secesji, wraz z galerią malarstwa i rzeźby okresu Młodej Polski oraz medalierstwa z przełomu XIX i XX wieku. Nowocześnie zaaranżowana wystawa „X Wieków Płocka” mieści się na 3 piętrach nowego budynku i przedstawia 1000 lat bogatej historii miasta. W 2015 roku, po remoncie muzealnego Spichlerza przy ul. Kazimierza Wielkiego 11B, otwarte zostały ekspozycje etnograficzne „Kultura Mazowsza w ludowej wizji świata” oraz „Sztuka Dalekiego Wschodu. Płockie skarby buddyjskiej Azji”. Muzeum to obejmuje również Muzeum Żydów Mazowieckich, mieszczące się w odrestaurowanym budynku małej synagogi oraz Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie.

FAQ

Co warto zobaczyć w Płocku?

Najciekawsze miejsca w Płocku to Wzgórze Tumskie, Ratusz oraz Muzeum Mazowieckie.

Co można zobaczyć na Wzgórzu Tumskim?

Na Wzgórzu znajdują się niesamowite alejki i dróżki i piękna katedra, która jest automatycznie punktem widokowym na miasto.

Co znajduje się na rynku w Płocku?

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Muzeum św. Faustyny, Dom Prasy, Dom Darmstadt i inne zabytkowe budowle. Wokół rynku znajdują się też urocze kawiarnie i restauracje.

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co warto zobaczyć w Niemczech
catering dla szkół
spotkanie biznesowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

spotkanie biznesowe