smakujlokalnie.pl

Blog tematyczny – dieta, przepisy, zdrowie

ścianka wspinaczkowa dla dzieci
Lifestyle

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci – korzyści płynące ze wspinania

Ścianka wspinaczkowa to doskonałe miejsce dla dzieci, które rozpiera energia i są bardzo ruchliwe. Każda aktywność fizyczna wspiera prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem odpowiedniego sprzętu a nawet zapisaniem dziecka na zajęcia ze wspinania. Ze ścianki mogą korzystać już 3 – 4 latki. Wbrew pozorom, takie dzieci mają mnóstwo siły, by poradzić sobie z tym wyzwaniem.

Czy ścianka wspinaczkowa dla dzieci jest bezpieczna

Na ściance, tak jak na każdym placu zabaw, trampolinie, czy huśtawce dziecko może bawić się i bezpiecznie i zrobić sobie krzywdę. Kluczem jest to, by – zwłaszcza młodsze dzieci – podczas wspinaczki przebywały pod opieką dorosłych. Kiedy dziecko korzysta z profesjonalnej ścianki w ośrodku sportowym, ma uprzęż i kask, a dodatkowo jest asekurowane przez wykwalifikowanego instruktora.
Korzystanie ze ścianki przynosi dzieciom zdecydowanie więcej korzyści, niż strat. Ryzyko, które wiąże się z uprawianiem tego sportu jest nie większe od tego, które towarzyszy dzieciom podczas kontaktowych gier sportowych typu piłka nożna albo jazdy na rowerze, gdzie upadki dość często się zdarzają.
Na ściance dziecko wzmocni mięśnie, zwłaszcza rąk oraz grzbietu. Będzie ćwiczyć prawidłowy chwyt, poprawi koordynację ruchową. Wspinanie może przyczynić się do skorygowania wad postawy i poprawić kondycję dziecka. Na początku to zawsze będzie wyzwanie, ale regularne ćwiczenia sprawią, że dziecko szybko opanuje prawidłowy sposób pokonania ścianki.

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci w domu

Wielu rodziców decyduje się na zakup ścianki do mieszkania lub ogrodu. Wiele ogrodowych placów zabaw wyposażonych jest w niewysoką ściankę do wpisania. Czasem zastępuje ona drabinkę lub schody prowadzące na zjeżdżalnie. Czasem stanowi osobny element do pokonania.
Ścianki wspinaczkowe dla dzieci do domowego użytku są niewysokie, dlatego nie korzysta się na nich z dodatkowego sprzętu, np. szelek lub uprzęży. Jeśli ścianka zamontowana jest na całej wysokości ściany w mieszkaniu, dobrze jest położyć pod nią zwykły materac gimnastyczny, który zamortyzuje ewentualne upadki.

Profesjonalna ścianka wspinaczkowa dla dzieci

Warto zabrać dziecko do ośrodka sportowego, który wyposażony jest w profesjonalną ściankę do wspinaczki i wykupić mu pokazową lekcję pod okiem instruktora. Takie zajęcia stały się w ostatnim czasie bardzo popularne. Wielu instruktorów ma również uprawnienia fizjoterapeuty, dlatego podczas ćwiczeń na ściance dziecko może również korygować wady postawy.
Na prawdziwej ściance dziecko uczy się współpracy z instruktorem, ćwiczy skupienie, które jest konieczne, by osiągnąć cel. Przede wszystkim zaś jest w ruchu, który jest mu tak bardzo potrzebny.

Ścianka wspinaczkowa to przygoda

Zajęcia na ściance, czy to domowej, czy w szkole wspinania będą dla dziecka wspaniałą i niezapomnianą przygodą. Dorośli zaś, organizując dziecku taką aktywność, mogą mieć pewność, że poza ćwiczeniem sprawności fizycznej, dziecko kształtuje także charakter i silną wolę. To cechy, które niewątpliwie przydadzą mu się w przyszłości.