Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Szlaki turystyczne Góry Świętokrzyskie – daj się porwać przygodzie

7 lutego 2023 Szlaki turystyczne Góry Świętokrzyskie

Góry Świętokrzyskie to pasmo górskie położone w centralnej Polsce, na skraju Wyżyny Świętokrzyskiej. To wyjątkowe i malownicze miejsce, w którym zachwycać można się pięknem przyrody. Znajduje się tu wiele lasów i górskich łąk, na których można spotkać liczne gatunki roślin i zwierząt. Góry Świętokrzyskie to również miejsce wyjątkowe pod względem historycznym – w okolicy znajduje się wiele zabytków. Poznaj szlaki turystyczne, Góry Świętokrzyskie i okoliczne zabytki. 

Zabytki historyczne w górach

Święty Krzyż w górach

Święty Krzyż to drugi co do wysokości szczyt Gór Świętokrzyskich. Można go znaleźć we wschodniej części pasma Łysogór, w granicach Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Jego wysokość to 595 m n.p.m. Jest on przykładem dawnego kultu pogańskiego, o czym świadczą kultowe wały kamienne datowane na VII-X wiek. Na szczycie znajduje się także skalne rumowisko, gołoborze oraz Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego i Radiowo-Telewizyjne Centrum Nadawcze Święty Krzyż o wysokości 157 m. Przechodzi tędy szlak czerwony Główny Szlak Świętokrzyski. Dogodnym punktem wyjścia na szlaki na Święty Krzyż jest Nowa Słupia.

Opactwo na Świętym Krzyżu

Opactwo na Świętym Krzyżu to zabytkowy zespół klasztorny benedyktynów, obecnie oblatów, położony na Łysej Górze w Nowej Słupi. Zespół składa się z kościoła pw. Świętego Krzyża z III ćw. XII w., przebudowanego w latach 1781–1789 i początku XIX w., klasztoru z XV w., dzwonnicy, bramy wschodniej oraz terenu wzgórza i prehistorycznych wałów kamiennych. Przechowywane w opactwie są relikwie Krzyża Świętego, od których opactwo i wzgórze wzięły swoją nazwę. Od 1936 klasztor zamieszkuje więc Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Przypuszcza się, że zostało ono ufundowane pomiędzy latami 1102-1138 przez Bolesława Krzywoustego.

Szlaki turystyczne Góry Świętokrzyskie

Najciekawsze szlaki turystyczne Góry Świętokrzyskie

Główny czerwony szlak świętokrzyski to trasa o długości 92 km. Prowadzi od przez Gołoszyce, Górę Truskolaską, Wesołówkę, przełęcz Kaczmarka, Szczytniak, Przełęcz Jeleniowską oraz Górę Jeleniowską. Następnie mijamy Paprocice, Kobylą Górę, Trzciankę Święty Krzyż, Przełęcz Hucką, Podlesie, Kakonin, Łysicę i wędrujemy aż do Świętej Katarzyny. Kolejne punkty na tym szlaku to góra Wymyślona, Radostwa, Ameliówka, Dąbrówka, Klonówka, Masłów, Stara Wieś, Biała Góra oraz Dąbrowa. Ostatnimi punktami są Krzemionka, Tumlin, góra Grodowa, Podgrodzie, Wykleń, Kamień, Miedziana Góra, Porzecze, Góra Barania, Widoma, góra Siniewska, Perzowa, Kuźniacka Góra i Kuźniaki. 

Pozostałe szlaki, które warto wybrać to między innymi z Chęciny – Kielce, Chęciny – Łagów, Tarłów – Święty Krzyż oraz wszelkie szlaki zielone. Warto też zwrócić uwagę na okolice Sandomierza, ponieważ mieszczą się tam równie urokliwe szlaki jak w Kielcach. Są nieco krótsze, a dodatkowo można odwiedzić pobliski Sandomierz i Opatów, które mają wiele do zaoferowania, zarówno turystycznie, jak i gastronomicznie czy wypoczynkowo. 

FAQ

Gdzie leżą Góry Świętokrzyskie?

Góry Świętokrzyskie to pasmo górskie położone w centralnej Polsce, na skraju Wyżyny Świętokrzyskiej.

Jakie historyczne atrakcje są w Górach Świętokrzyskich?

Do najważniejszych atrakcji należy Święty Krzyż i Opactwo na Świętym Krzyżu.

Kto zamieszkuje klasztor w górach?

Od 1936 klasztor zamieszkuje Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Na co zwrócić uwagę projektując restaurację

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

spotkanie biznesowe
Kosz prezentowy z whisky
Na co zwrócić uwagę projektując restaurację

Jesteś zainteresowany reklamą?

Na co zwrócić uwagę projektując restaurację