Ojcowski Park Narodowy znajduje się w województwie małopolskim, w Polsce. Park stanowi część Krakowskiego Parku Krajobrazowego. Jest to jeden z najbardziej malowniczych parków narodowych w Europie, z długimi, wąskimi dolinami i skalnymi wychodniami. Odkryj jak piękny jest Ojców, szlaki turystyczne oraz poznaj najciekawsze miejsca w parku.
Kilka słów o parku
Park obejmuje dwa główne obszary ochrony przyrody: Prądnik i Ojców. Prądnik to dolina rzeki, która wije się wśród skał wapieniowych, z wąskimi, kamienistymi dnamii. Park posiada bogaty ekosystem, w którym występuje wiele gatunków roślin i zwierząt. Miejsce to jest szczególnie popularne wśród turystów, którzy przyjeżdżają tu na piesze wycieczki. Jednak jakie atrakcje można tutaj spotkać? Najciekawszymi punktami w Parku Narodowym są: Maczuga Herkulesa, Zamek Pieskowa Skała, wspaniałe kościoły, mroczne jaskinie, źródło miłości i wiele wiele więcej. Ojców, szlaki turystyczne, które po nim oprowadzają i całokształt parku to magiczne miejsce, które musi odwiedzić każdy.
Szlaki turystyczna, Ojcowski Park Narodowy
Szlak zielony (5,3 km)
Zaczyna się w Dolinie Sąspowskiej i jest jednym z najbardziej wymagających szlaków w parku, ponieważ ma dwa podejścia. Pierwsze z nich zaczyna się na początku trasy i prowadzi na Złotą Górę, z której schodzimy do Doliny Prądnika. Po drodze można zobaczyć Zamek w Ojcowie, Park Zamkowy, dawne hotele: „Pod Łokietkiem” i „Pod Kazimierzem” oraz Muzeum OPN. Drugie podejście zaczyna się przy kasie do Jaskini Ciemnej i prowadzi szczytami Góry Koronnej, przez skałę Wapiennik na Wzgórze Okopy, na którym znajdował się średniowieczny gród, więc z pewnością, będzie sporo do oglądania. Podczas całego szlaku są piękne punkty widokowe, gdzie można podziwiać Dolinę Prądnika, skałę Rękawicę oraz Bramę Krakowską. Na końcu szlak schodzi do dna Doliny Prądnika i wraca do Ojcowa.
Czerwony szlak (13,6 km)
Biegnie dnem Doliny Prądnika, łącząc Bramę Krakowską z Grodziskiem. Podczas wędrówki można podziwiać najważniejsze atrakcje parku, w tym chatę pustelnika u podnóża skały Sukiennice, Źródło Miłości, skałkę Igła Deotymy, ruiny Zamku Kazimierzowskiego, kaplicę „Na Wodzie”, kościół i pustelnię bł. Salomei, Maczugę Herkulesa i Zamek w Pieskowej Skale. Wędrówka szlakiem czerwonym to niezapomniana przygoda i okazja, by poznać piękno i magię Ojcowskiego Parku Narodowego.
Szlak żółty (9,5 km)
Trasa zaczynająca się w Parku Krajobrazowym Dolinek Krakowskich, przez Bramę Krakowską i Dolinę Prądnika do ujścia potoku Sąspówka. Następnie trasa wiedzie Doliną Sąspowską, między Złotą Górą a Górą Chełmową, aż do zamku w Pieskowej Skale. Szlak prowadzi przez piękne tereny Parku Krajobrazowego, dając możliwość podziwiania magicznych widoków i zabytków.
Niebieski szlak (9 km)
Rozpoczyna się od zachodniej strony Parku. Następnie prowadzi lasami i jego obrzeżami, kierując się w dół przez wąwóz Ciasne Skałki, aby wejść przez Bramę Krakowską, skąd roztacza się piękny widok na Górę Koronną i wejście do Jaskini Ciemnej. Następnie szlak łączy się z szlakiem czerwonym i wspólnie biegnie przez Dolinę Prądnika, przez Ojców, aż do Grodziska.
Szlak Czarny (9,2 km)
Zaczyna się przy Grocie Łokietka. Następnie trasa prowadzi na parking na Złotej Górze skąd można dotrzeć do Doliny Sąspowskiej, zielonym szlakiem. Dalej czarny szlak opuszcza Park i ciągnie się przez wieś Wola Kalinowska, by po kilku kilometrach znów znaleźć się w jego granicach. Szlak kończy swój bieg przy zamku w Pieskowej Skale.
FAQ
Ile szlaków można wyróżnić w Ojcowskim Parku Narodowym?
Park posiada 5 głównych szlaków: niebieski, czarny, zielony, żółty i czerwony.
Który szlak w Ojcowskim Parku Narodowym jest najoprostszy?
Wszystkie szlaki są mało wymagające i przyjemne, jednak najłatwiejszy jest szlak zielony.
Jakie są najciekawsze punkty w Ojcowskim Parku Narodowym?
Do najpiękniejszych zabytków należy Zamek Pieskowa Skała oraz Maczuga Herkulesa.