Strona główna
Rekreacja
Tutaj jesteś

Budapeszt – podróż po stolicy Węgier

31 marca 2022 Budapeszt

Budapeszt to największe miasto na Węgrzech, które tętni życiem oraz atrakcjami. Zastanawiasz się co zobaczyć w Budapeszcie? Dobrze trafiłeś!

Budapeszt

W Budapeszcie byłam już 3 razy, a za każdym razem wydaje się, że miasto zdobywa coraz więcej uznania w moich oczach. Oczywiście w mieście znajdziemy przepiękne budowle, smaczne jedzenie oraz rejs statkiem, ale to nie wszystko co oferuje nam stolica Węgier.

Zobacz też: Praga – atrakcje na weekend w stolicy Czech

Co zobaczyć w mieście?

Budapeszt obecnie przybrał miano najlepszych imprez w Europie. Jeżeli szukasz miejsca do tańca, to jak najbardziej tutaj możesz dać popis ale to nie wszystko! Jeśli szukasz aktywności w postaci kulturowej – pragniesz zwiedzać zabytki, poznawać historię – to w Budapeszcie również znajdzie się dla Ciebie miejsce. Poniżej znajdziesz, moim zdaniem, najlepsze atrakcje, które oferuje nam Budapeszt.

Zamek Królewski

Budapeszt - Zamek Królewski
Zamek Królewski w Budapeszcie

Budynek Zamku Królewskiego w Budapeszcie jest średniowieczną, węgierską siedzibą królewską. Powstał on prawdopodobnie w XIV wieku na obecnym Wzgórzu Królewskim, a pierwszym pomysłodawcą budynku był Ludwik Wielki.

W środku Zamku aktualnie znajdziemy:

 1. Muzeum Historii Budapesztu,
 2. Galerię Narodową Budapesztu
 3. Bibliotekę Narodową Széchényiego

Budapeszt – punkt widokowy na Parlament

Budapeszt - punkt widokowy na Parlament
Punkt widokowy na Parlament

Budapeszt, co zobaczyć? Z pewnością właśnie ten punkt widokowy! Punkt znajduje się na Wzgórzu Królewskim, więc polecam przy okazji odwiedzić również wspomniany wcześniej Zamek. Sam widok na Parlament jest oszałamiający i za dnia, i po zmroku.

Budapeszt – Most Łańcuchowy

Most Łańcuchowy
Most Łańcuchowy

Jedna z głównych atrakcji Budapesztu – Most Łańcuchowy, wybudowany nad rzeką Dunaj. Powstał on w latach 1839-1849, a architektem projektu był William Tierneya Clark. Proponuje nie tylko go zobaczyć ale również się po nim przespacerować!

Budapeszt – kopuła Węgierskiej Galerii Narodowej

Kolejny punkt widokowy w moim zestawie miejsc w Budapeszcie. Oczywiście znaleźć tutaj musiała się również kopuła widoków. Znajduje się w największym Muzeum na Węgrzech! Muzeum powstało w latach 1837-1847, a projektantem budynku był Mihálya Pollacka. Wstęp do muzeum i na kopułę jest biletowany. Oczywiście bilety można kupić na stronie internetowej Muzeum

Podsumowując obiekt jest otwarty od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-18:00, a ceny biletów prezentują się w następujący sposób:

 • 2600 HUF – bilet w pełnej cenie
 • 1300 HUF – bilet ulgowy dla osób dorosłych w wieku 62–70 lat lub emerytów – obywateli Węgier lub innego kraju EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego)
 • koszt 1300 HUF – bilet edukowany dla dorosłych – rodzice lub bliscy krewni towarzyszący co najmniej dwóm osobom poniżej 18 roku życia – obywatelom Węgier lub innego kraju EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego)
 • 1300 HUF – bilet ulgowy dla młodzieży  w wieku 6–26 lat – obywateli Węgier lub innego kraju EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego)

Budapeszt – buty nad brzegiem Dunaju

Buty nad brzegiem Dunaju to pomnik poświęcony ofiarom Holokaustu. Pomysłodawcą pomnika był reżyser filmowy Can Togay, a projektantem Gyul Pauera. Obiekt powstał w 2005 roku.

Budapeszt – rejs statkiem

rejs statkiem
Rejs statkiem

Podsumowując rejs statkiem po Dunaju – niesamowite przeżycie! Zobaczyłam to miasto z zupełnie innego punktu widzenia, a przy okazji cieszyłam się przepysznym obiadem. Ta przygoda z pewnością utkwi wam w pamięci.

Budapeszt – czas na imprezę!

Jeśli masz imprezową duszę i szukasz miejsca do tańczenia, to polecam Ci zaglądnąć do następujących klubów:

 1. 4BRO Downtown
 2. Akvarium Club
 3. Morrison 2
 4. Trafiq
 5. A38
https://smakujlokalnie.pl/krakow-atrakcje-i-zabytki-ktore-musisz-zobaczyc/

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kuchnia dominikańska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia hawajska

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kuchnia hawajska