Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Co warto zobaczyć w Niemczech

1 czerwca 2024 Co warto zobaczyć w Niemczech


Niemcy to nieoczywisty wybór turystyczny, choć mają do zaoferowania wiele pięknych regionów i zabytków. Polacy bardzo chętnie odwiedzają zachodnich sąsiadów, aby podziwiać Mur Berliński czy zamek Neuschwanstein. Poniżej prezentujemy listę miejsc, które warto odwiedzić niezależnie od wieku. 

Berlin i Mur Berliński

Częstym wyborem wśród polskich turystów na tzw. city break jest stolica Niemiec, czyli Berlin. Będzie przeżywać również oblężenie w trakcie Mistrzostw Europy 2024, których gospodarzami są właśnie nasi zachodni sąsiedzi. Turniej zostanie rozegrany w dniach 14 czerwca – 14 lipca, a na Stadionie Olimpijskim w Berlinie 21 czerwca o godz. 18:00 zagra w fazie grupowej reprezentacja Polski przeciw Austrii. Aktualnie niemal wszystkie zakłady bukmacherskie online obstawiają zwycięstwo Austrii, czego przejawem jest kurs 2.25, tymczasem Polacy otrzymali 3.30, bieżący kurs na remis wynosi 3.20. A jak nasza drużyna narodowa radziła sobie w poprzednich ME? Serwis najlepsibukmacherzy.pl przedstawił nasze historyczne występy na Mistrzostwach Europy w artykule pod tym linkiem.

Do Berlina nie trzeba jednak jechać wyłącznie ze względu na zmagania sportowe. Miasto ma wiele do zaoferowania pod względem turystycznym, a flagową atrakcją jest Mur Berliński, który stał się symbolem podziału Europy i świata na dwa systemy, ściśle kojarzony jest z żelazną kurtyną. Przebiegał na odcinku ok. 43 km. Aktualnie w Berlinie dostępnych jest wiele miejsc pamięci nawiązujących do jego historii. Najbardziej znanymi są:

  • Miejsce Pamięci Muru Berlińskiego, przy ulicy Bernauer Straße, wzdłuż której przebiegał w latach 1961-1989;

  • Muzeum Muru Berlińskiego przy Checkpoint Charlie – dawniej przejście graniczne; 

  • East Side Gallery – fragment muru o długości 1,3 km, na którym znajdują się malowidła i graffiti ponad 100 artystów.

Zamek Neuschwanstein

Budowla, otoczona Alpami to wyjątkowa rezydencja wzniesiona w 1869 roku z inicjatywy króla Bawarii, Ludwika II Wittelsbacha. Stanowi symbol architektury romantycznej i upamiętnia właściciela, który po utracie suwerenności własnego królestwa, zatracił się w świat mitów i baśni. Z tego powodu nazywany jest Szalonym, Bajkowym lub Łabędziem.

Inspiracją do powstania zamku był słynny Wartburg, a także legendy o królu Arturze. Na trzecim piętrze znajdują się komnaty opływające złotem, zdobią je freski przedstawiające sceny ze średniowiecza. Na drugim piętrze dostępna jest restauracja wraz z salą projekcyjną, prezentująca film o władcy, a na pierwszym piętrze zlokalizowana jest kuchnia.

Ogród zoologiczny Hellabrunn, Monachium

Odwiedzając Monachium, nie sposób nie zajrzeć do ogrodu zoologicznego Hellabrunn, który położony jest na terenie rezerwatu przyrody na zalewisku Izery, zajmuje powierzchnię 40 hektarów i zamieszkuje go ponad 19 000 zwierząt. Powstał w 1911 roku.

Jeden z największych i najbardziej zróżnicowanych ogrodów zoologicznych w Niemczech jest domem m.in. dla pingwinów, słoni, kangurów, tygrysów i wielu gatunków ptaków. Imponujące akwarium mieści ponad 9000 ryb, koralowców i meduz. Największą atrakcją jest 14-metrowy basen dla żarłaczy rafowych czarnopłetwych. 

Jezioro Bodeńskie na pograniczu niemiecko-austriacko-szwajcarskim

W tym miejscu można się zakochać. Jezioro jest otoczone pięknymi alpejskimi szczytami, niesamowite wrażenie robi malownicza tafla, a także dwie imponujące wyspy: Mainau oraz Reichenau. Jest trzecim pod względem powierzchni jeziorem śródlądowym w Europie Środkowej.

Wyspa Klasztorna Reichenau jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2000 roku. Stanowi symbol religijnej i kulturalnej roli, jaką odegrało opactwo benedyktyńskie w średniowieczu. Na uwagę zasługują przede wszystkim trzy bardzo dobrze zachowane romańskie klasztory.

Wyspa Mainau zachwyca przede wszystkim ogrodami z egzotyczną roślinnością, a także parkami, otaczającymi zabytkową rezydencję hrabiego Bernadotte, byłego księcia Szwecji, który mieszkał tu do 2004 roku. 

Jeżeli planujesz wybrać się do Niemiec, z pewnością na Twojej liście powinny znaleźć się przynajmniej wymienione wyżej atrakcje. A wierz nam, jest ich jeszcze więcej!


Bukmacherzy dostępni na stronie najlepsibukmacherzy.pl to legalni bukmacherzy działający w Polsce w oparciu o zezwolenie na urządzanie zakładów bukmacherskich na terenie RP. Gra u nielegalnych bukmacherów to przestępstwo.

Obstawianie zakładów bukmacherskich niesie ze sobą ryzyko uzależnienia. Pamiętaj, że nie może być sposobem na życie. W Polsce korzystanie z usług nielegalnych bukmacherów jest zabronione, możesz grać wyłącznie u tych operatorów, którzy posiadają zezwolenie Ministerstwa Finansów.

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Co warto zobaczyć w Niemczech
catering dla szkół
spotkanie biznesowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

spotkanie biznesowe