smakujlokalnie.pl

Blog tematyczny – dieta, przepisy, zdrowie

cynk na trądzik
Lifestyle

Cynk na trądzik – jak pomaga w pozbyciu się popularnego skórnego problemu?

Trądzik kojarzony jest głównie z okresem dorastania, jednak pojawia się też i u dorosłych, stanowiąc poważny problem estetyczny. Cera trądzikowa charakteryzuje się krostkami i zaskórnikami, które szpecą skórę, a do tego dość ciężko się ich pozbyć. W eliminacji problemu pomaga między innymi cynk.

Rola cynku dla pięknej cery

Cynk jest jednym z najważniejszych pierwiastków w organizmie, który reguluje wiele procesów. Przyczyną trądziku są przede wszystkim zaburzenia hormonalne, które są przyczyną zbyt intensywnej produkcji sebum przez skórę.

Cynk także przyspiesza proces apoptozy komórek, czyli śmierć komórek starych, by mogły być one zastąpione nowymi, co przekłada się też w sposób bardzo zauważalny na wygląd skóry, gdyż nie pojawiają się wtedy na niej zaskórniki.

Cynk na trądzik działa także silnie odkażająco i wysusza trądzik, zwalczając związane z nim stany zapalne, gdyż dość często krostki ulegają nadkażeniom, zamieniając się wręcz w ranki.

W jakiej formie stosuje się cynk na trądzik?

Preparaty z cynkiem, które pomagają w zwalczaniu trądziku, mogą mieć różną postać. Stosować można go między innymi w postaci kosmetyków z cynkiem. Dostępne są na rynku liczne kremy z dodatkiem tego pierwiastka. Charakteryzować się ona mogą różnymi stężeniami cynku.

Kremy powinno stosować się nie tylko podczas ataku trądziku, ale także profilaktycznie, gdyż zapobiegną one nawrotom. Poza samym cynkiem kosmetyki takie zawierają często również inne substancje, które pomagają zadbać o cerę trądzikową.

Jeżeli chce się doświadczyć pełnej mocy cynku, zwłaszcza w przypadku powstania rozmaitych stanów zapalnych, wywołanych nadkażeniami bakteryjnymi, czy rozdrapaniem krostek, sięgnąć można po maść cynkową, która składa się po prostu z tlenku cynku i wazeliny. Działa ona przede wszystkim bardzo silnie odkażająco i wysuszająco. Po jej zastosowaniu krostki kurczą się, przestając też swędzieć i piec.

Maść cynkowa jednak nie jest wskazana do zbyt częstego stosowania, gdyż bardzo mocno wysusza skórę, dlatego jeżeli nie ma się ataku bardzo silnego trądziku, któremu towarzyszą mocniejsze stany zapalne, lepiej stosować po prostu krem.

Cynk na trądzik można również stosować doustnie. Tabletki z cynkiem wyregulują hormony, ograniczając produkcję sebum i przyspieszając regenerację skóry. Trzeba jednak pamiętać o tym, by dawkować cynk zgodnie ze wskazaniami zawartymi na opakowaniu, ponieważ długie przyjmowanie zbyt wysokich jego dawek może mieć negatywny wpływ na organizm.

Aby zapewnić wysokie, a jednocześnie bezpieczne dawki cynku organizmowi, powinno się po prostu jeść pokarm bogaty w ten pierwiastek, a jest nim przede wszystkim mięso, rośliny strączkowe i orzechy.