smakujlokalnie.pl

smakujlokalnie.pl – dieta, przepisy, zdrowie

czy kawa podnosi ciśnienie
Zdrowie

Czy kawa podnosi ciśnienie? Co powinni wiedzieć wiedzieć wszyscy smakosze kawy?

Czy kawa podnosi ciśnienie? Na to pytanie szukają odpowiedzi osoby, które mają problemy zdrowotne. Mnóstwo osób bowiem uwielbia czarny, aromatyczny napój, który kojarzy się z porządnym zastrzykiem energii. Jak się jednak okazuje w praktyce, nie wszyscy mogą pozwolić sobie na filiżankę pysznej, czarnej kawy. Dlaczego? Co powinni wiedzieć wszyscy, którzy borykają się z nadciśnieniem? Na te oraz na wiele więcej pytań odpowiedzi można znaleźć poniżej.

Wpływ kawy na organizm

Odkąd kawę wynaleziono wiele sprzecznych informacji pojawiło się na jej temat. Jedni uważali, iż ten napój ma znakomity wpływ na ludzkie zdrowie. Kawa działa pobudzająca, dodaje energii, poprawia potencję, przyspiesza krążenie krwi, zmniejsza ryzyko cukrzycy oraz spala tkankę tłuszczową.
Są jednak również osoby, które uważają, iż kawy nie powinny pić osoby, które mają jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Kawa bowiem szybko podnosi ciśnienie, dlatego też niewskazana jest dla osób, które chorują na nadciśnienie lub zmagają się z innymi chorobami tętnic. Nie oznacza to, iż takie osoby całkowicie powinny wyeliminować ją ze swojego jadłospisu. Jeżeli będzie się sięgać po dobrą jakościowo kawę w rozsądnych dawkach, nie powinna ona zaszkodzić tym, którzy borykają się z nadciśnieniem tętniczym.

Osoby chorujące na nadciśnienie, a kawa o poranku

Osoby, które od lat leczą się na nadciśnienie mogą pozwolić sobie na jedną filiżankę tego napoju w ciągu dnia. Warto jednak podkreślić, iż powinna być to dobra jakościowa kawa (np. 100 arabica), która zaparzona jest również we właściwy sposób (np. w ekspresie do kawy). Nadciśnieniowcy powinni unikać kawy mielonej, która jest tworzona tak naprawdę z najgorszych gatunków kaw. Napój ten jest kiepskiej jakości, dlatego też wszyscy smakosze kaw zgodnie twierdzą, iż nie powinno się po nią sięgać. Kawa na osoby chorujące na nadciśnienie będzie działała bardzo pobudzająco. Jednak przy odpowiedniej dawce (standardowej filiżance), nie pojawią się żadne skutki uboczne. Warto więc nawet raz na jakiś czas wybrać się do dobrej kawiarni, by posmakować świetnej, aromatycznej kawy. Standardowa dawka kofeiny przyczynia się do tego, iż osoba chorująca na nadciśnienie ma więcej energii, ma lepszy nastrój oraz może się cieszyć szybszą przemianą materii.

Co powinny wiedzieć osoby, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym?

Warto skonsultować ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu na temat tego, czy kawa przy nadciśnieniu nie będzie szkodliwa. Trzeba jednak przyznać, iż jest to jedna z najłagodniejszych używek, na które powinny uważać osoby z nadciśnieniem. Dla nich bowiem o wiele gorsze może okazać się systematyczne palenie papierosów lub częste spożywanie alkoholu. Tego typu niedozwolone rzeczy mogą spowodować nagły zawał serca, udar mózgu, a nawet zapaść. Absolutnie nie należy łączyć więc picia kawy z paleniem papierosów. Nie powinno się także przekraczać wspomnianej wyżej dawki kawy. Jedna filiżanka dziennie zdecydowanie nie przyczyni się do pogorszenia stanu zdrowia u osób zmagających się z nadciśnieniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.