Dietetycy coraz częściej spotykają się z osobami, które nie chcą spożywać nabiału. Mleko w diecie ma rzekomo prowadzić do powstania różnych stanów zapalnych, albo zaostrzenia ich. Coraz więcej mówi się o tym, że mleko jest po prostu niezdrowe.
Bez laktozy, bez glutenu?
Ustalenie diety bez mleka może być wyzwaniem. Trudniejsze jest jednak ustalenie diety zupełnie bez nabiału. Mleko dodawane jest zazwyczaj do kawy, można zrobić z niego budyń i przygotować inne mleczne desery. Wiele osób wykorzystuje mleko do owsianki, przygotowuje śniadanie z płatków owsianych albo innych, na przykład kukurydzianych. Takie płatki z mlekiem to dla wielu osób jeden z pomysłów na codzienne śniadanie. Przy diecie bezmlecznej trzeba z tego zrezygnować, co najczęściej kończy się po prostu zastąpieniem krowiego mleka mlekiem roślinnym. Na rynku jest bardzo wiele napojów roślinnych, które mają udawać mleko. Niektóre są smaczne, inne niestety nie. Trzeba indywidualnie wypróbować wszystkie te napoje, aby wyrobić sobie swoją własną opinię. Oprócz mleka wiele osób unika glutenu. To poważny alergen. Jeśli chodzi o gluten, można wyróżnić nie tylko celiakię, ale też nietolerancję. Spożywanie glutenu może na przykład nasilać stany zapalne w organizmie.
Jak jeść smacznie i zdrowo?
Dieta bezmleczna jadłospis tygodniowy może być zdrowy i smaczny. Już samo zastąpienie mleka krowiego mlekiem roślinnym pozwala poznać nowe smaki. Każdy musi indywidualnie rozpoznać, jaka dieta jest dla niego najlepsza. U niektórych osób na diecie bezmlecznej poprawiają się wyniki wielu badań laboratoryjnych, poprawia się stan skóry, można odstawić leki dermatologiczne, ustają objawy alergii. Eksperci jednak radzą, aby bez uzasadnionej przyczyny nie odstawiać produktów mlecznych. Może to prowadzić do niedoboru wapnia i innych składników odżywczych, a także witamin. Dlatego też zawsze wskazany jest kontakt z lekarzem i ewentualnie wdrożenie suplementów. Wiele osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej przekonuje w internecie, że taka kuchnia może być bardzo smaczna i zdrowa. Przygotowanie tygodniowego jadłospisu to zadanie dla dietetyka, który weźmie pod uwagę wszystkie preferencje pacjenta, a także wyniki badań, ponieważ różne choroby i dolegliwości muszą zostać wzięte pod uwagę przy układaniu diety. Wykluczając z diety nabiał, trzeba zadbać o inne źródło wapnia. Tak samo jak wykluczając mięso, trzeba zatroszczyć się o źródła żelaza. Warto także spojrzeć na węglowodany, tłuszcze i białka, aby dieta była zbilansowana także pod tym względem. Osoba bez wykształcenia i doświadczenia może sobie z tym nie poradzić, dlatego też pomoc dietetyka jest wskazana.