Strona główna
Rekreacja
Tutaj jesteś

Dziecko w samolocie – jak zaplanować podróż i co zabrać?

30 grudnia 2020 dziecko w samolocie

Podróże samolotem to w XXI wieku codzienność. Mnóstwo rodzin regularnie wyjeżdża na wczasy zagraniczne lub odwiedza bliskich mieszkających w innych krajach. Wśród pasażerów linii lotniczych nie brak więc również najmłodszych pasażerów. Aby dziecko w samolocie czuło się dobrze, rodzice powinni zadbać o jego komfort. Co robić, by podróż z maluchem minęła spokojnie?

Przygotowania do lotu

Planując podróż z dzieckiem, należy w miarę możliwości wybrać takie loty i połączenia, by ograniczyć konieczność jakichkolwiek przesiadek. Długa trasa czy wielogodzinne czekanie na lotniskach mogą wywołać większe zmęczenie, co przełoży się na samopoczucie malucha. Dobrym rozwiązaniem są wieczorne rejsy – istnieje duża szansa, że nocą dziecko w samolocie będzie po prostu spało.
Jeśli mały pasażer nie jest niemowlęciem, warto wcześniej przygotowywać go do wyprawy, opowiadając o całej procedurze, pokazując zdjęcia samolotu i tłumacząc, jak należy się zachować.
Oczywiście nie można zapominać o dokumentach. Nawet małe dziecko musi posiadać ważny paszport lub dowód osobisty. Trzeba pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej, ponieważ wyrobienie takiego dokumentu może trochę potrwać.
Przy okazji warto dodać, że niemowlęta poniżej 2 lat odbywają podróż na kolanach opiekunów. Starsze dziecko w samolocie siedzi samodzielnie, na własnym miejscu.

Dziecko w samolocie – co zabrać?

Rodzice powinni przemyśleć, co zabrać na pokład samolotu, aby trasa nie była dla dziecka męczarnią. Na pewno konieczne są odpowiednie ubrania, które mogą przydać się nie tylko w podróży, ale już na lotnisku. Spędzenie dłuższego czasu w klimatyzowanym miejscu sprawi, że dziecko będzie potrzebować ciepłej bluzy czy swetra nawet w najbardziej upalne dni. Podczas lotu przydatny może być również koc.
Młodsze dziecko w samolocie wymaga spakowania dodatkowego kompletu ubranek (na zmianę w razie zabrudzenia). Oczywiście w przypadku niemowląt konieczne są akcesoria do przewijania, czyli pieluszki, podkłady, kremy itd. Zawsze należy mieć antybakteryjny środek do rąk oraz paczkę chusteczek (zwykłych i nawilżanych).
Każde dziecko w samolocie może odczuwać nudę związaną z długim lotem. Obowiązkiem rodzica jest zapewnienie atrakcji, by maluch nie zaczął marudzić, płakać i przeszkadzać innym pasażerom. Trzeba być przygotowanym na takie sytuacje i mieć przy sobie odpowiednie rzeczy. W tym wypadku rodzic powinien zdecydować przed podróżą, co najlepiej się sprawdzi. Zależy to od preferencji i wieku pociechy. Starsze dziecko w samolocie z pewnością chętnie skorzysta z tabletu czy laptopa. Młodsze może zainteresować się książeczkami, kolorowankami, zabawkami. Trzeba pamiętać też o niezbędnych lekach oraz mieć przy sobie wodę i ulubione przekąski dziecka.

Na co zwrócić uwagę projektując restaurację

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kuchnia dominikańska
Kuchnia sycylijska
Kuchnia hawajska

Jesteś zainteresowany reklamą?

Kuchnia hawajska