Smak i właściwości herbaty zależą nie tylko od jej gatunku, ale również sposobu zaparzenia. Chcąc się cieszyć wspaniałym aromatem herbaty, warto więc zwrócić uwagę na to, jak się ją przygotowuje. Oto najważniejsze zasady, o których powinien pamiętać każdy miłośnik herbaty.
Odpowiednie przechowywanie herbaty
Pragnąc, żeby herbata zachowała swój aromat przez długi czas, należy przechowywać ją w szczelnie zamkniętym pojemniku. W innym wypadku, może ona stracić na jakości, a intensywność jej smaku i zapachu znacznie się zmniejszy. Najlepszym rozwiązaniem tego problemu jest zakup specjalnych puszek do herbaty. Posiadając cały zestaw herbat, trzeba pamiętać o kupnie takiej ilości pojemników, aby każdy gatunek suszu znajdował się w oddzielnej puszce. Pozostałe zasady, które zapobiegną utlenieniu herbaty to:
- przechowywanie z dala od źródeł ciepła,
- miejsce przechowywania powinno być zacienione,
- zabezpieczenie suszu przed wilgocią (inaczej straci swój aromat).
Warto też wiedzieć, że herbaty o mniejszym stopniu utlenienia (np. herbata zielona i biała) szybciej tracą swoje właściwości niż te o większej oksydacji (np. herbata oolong).
Naczynie do zaparzania – co wybrać?
Parzenie herbaty w niektórych kręgach kulturowych jest prawdziwym rytuałem. Co, jeśli nie posiada się na to czasu? Całe szczęście, zaparzanie herbaty nie musi być wcale czasochłonne. Wystarczy dobrać rodzaj naczynia, który sprawdzi się najlepiej w danej sytuacji oraz pozwoli przygotować oczekiwaną ilość napoju. Jakie naczynia są najczęściej wybierane?
- kubki z zaparzaczem,
- dzbanek do herbaty wykonany z porcelany,
- czajnik ceramiczny,
- dzbanek żeliwny,
- gaiwan (filiżanka z przykrywką, używana w Chinach),
- shiboridashi (niewielki czajniczek, pochodzący z Japonii).
Największą ilość naparu uzyska się korzystając z dzbanka do herbaty lub czajnika. Do przygotowania jednej porcji, lepiej używać kubka z zaparzaczem, shiboridashi lub gaiwanu. Elegancki dzbanek, wraz z zestawem herbat może być też dobrym pomysłem na prezent.
Temperatura wody i czas parzenia
Parzenie herbaty należy rozpocząć od przygotowania wody. Istotna jest tu również jej jakość – dlatego lepiej używać do tego wody przefiltrowanej lub niegazowanej wody mineralnej. Jeśli nie jest to możliwe, należy doprowadzić do wrzenia wodę z kranu i gotować ją przez ok. 2-3 min. Co z temperaturą wody? Herbaty czarne i owocowe, zalewa się wrzątkiem. Herbatę zieloną i białą, wodą o temperaturze 60-80°C, herbatę czerwoną i oolong (niebieską) – 90°C. Czas parzenia wygląda z kolei następująco:
- herbata zielona – 2-3 minuty,
- herbata czerwona – 1-3 minuty,
- herbata oolong – 3-5 minut,
- herbata czarna – 4-5 minut,
- herbata biała – 2-5 minut.
Przygotowując herbatę w ten sposób można cieszyć się pełnią jej smaku oraz korzystać z dobroczynnych właściwości.