smakujlokalnie.pl

smakujlokalnie.pl – dieta, przepisy, zdrowie

nauka pływania dla dzieci
Lifestyle

Nauka pływania dla dzieci i jej największe zalety

Czy z nauką pływania dla dzieci należy się spieszyć? A może wcale nie trzeba zachęcać ich do zabaw w wodzie mając świadomość tego, że mogą być one dość niebezpieczne? Naukowcy, lekarze, a także same maluchy nie mają wątpliwości co tego, że nauka pływania dla dzieci to strzał w dziesiątkę. Najmłodszym kojarzy się przede wszystkim z dobrą zabawą, pociąga jednak za sobą także szereg innych korzyści, z istnienia których dobrze jest zdawać sobie sprawę.

Po pierwsze – rozwój fizyczny

Dzieci dwudziestego pierwszego wieku nie przepadają za aktywnością fizyczną. Nie stronią od wychodzenia z domu, prawdą jest jednak to, że zabawy na podwórku mają mocną konkurencję w postaci gier komputerowych, dostępnych od ręki filmów i bajek i wielu innych ciekawych aktywności. Nie oznacza to jednak, że będą od niej stronić także wtedy, gdy uda się nam wypromować ją jako szczególnie atrakcyjną. Wcale nie jest to trudne, a nauka pływania dla dzieci to jeden z najskuteczniejszych sposobów. Okazuje się, że już samo chlapanie się w basenie może być doskonałym treningiem, a im bardziej zaawansowany jest mały pływak, tym lepiej. O pływaniu mówi się często jako o aktywności, która reguluje nie tylko sam metabolizm, ale również napięcie mięśni. Zwraca się też uwagę na to, że poprawia pracę serca i płuc, jest więc jednym z tych sportów, które bez obaw mogą uprawiać mali astmatycy.

Po drugie – wzrost emocjonalny

Pływanie pomaga dzieciom rozwijać się nie tylko fizycznie, ale i emocjonalnie. Naukowcy są zdania, że jest w stanie łagodzić stany lękowe, przypominają zresztą, że ta jego właściwość ma ogromne znaczenie nie tylko w odniesieniu do dzieci, ale i osób dorosłych. Warto zwrócić też uwagę, że jest czynnością poprawiającą nastrój i robiącą to naprawdę skutecznie. Podczas ćwiczeń w wodzie, w ciele dziecka uwalniane są endorfiny, a te nie tylko stymulują mózg, ale również wykazują działanie uspakajające. Nic więc dziwnego, że zajęcia z pływania tak chętnie są wybierane także przez rodziców niemowląt.
W ślad za rozwojem emocjonalnym rośnie również rozwój inteligencji dzieci. Naukowcy przestrzegają przed sądzeniem, że pływanie pomoże w nauce bardziej niż korepetycje, zwracają jednak uwagę na to, że dzieci regularnie pływające w badaniach wykazują wyższy poziom funkcji poznawczych niż ich rówieśnicy, którzy nie pojawiają się na basenie. Oczywiście, nie można zakładać, że mamy do czynienia z jedynym czynnikiem, który na to wpływa, warto jednak pamiętać, że zapisując dziecko na basen można rozwijać je nie tylko fizycznie.

Po trzecie – pomoc dla dzieci z problemami zdrowotnymi

Jak już wspomniano, pływanie jest zalecane podczas leczenia małych astmatyków. Okazuje się jednak, że nie tylko oni mogą czerpać korzyści z pobytu na basenie. Nauka pływania jest zalecana także dzieciom zmagającym się z problemami ze stawami, a także tym, u których zdiagnozowano zaburzenia wiążące się z ich zdrowiem psychicznym. Tu szczególnie wartościowe są zajęcia grupowe prowadzone przez specjalistów, w tym również łączące w jednej grupie dzieci zdrowe i chore.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.