smakujlokalnie.pl

Blog tematyczny – dieta, przepisy, zdrowie

Litwa atrakcje turystyczne
Lifestyle Rekreacja Turystyka

Kraj natury i historii – Litwa atrakcje turystyczne

Litwa to kraj położony w Europie Wschodniej, na wybrzeżu Morza Bałtyckiego, ze stolicą w Wilnie. Językiem urzędowym jest litewski, który jest jednym z najstarszych języków słowiańskich. Kraj ma bogate dziedzictwo kulturowe i jest miejscem wielu zabytków, w tym spichlerzy, kościołów i pałaców. Słynie z pięknej przyrody, w tym bagien, jezior, lasów i rzek. Poznaj piękny kraj, jakim jest Litwa, atrakcje turystyczne i narodowe parki tego kraju. 

Najpiękniejsze Parki Narodowe Litwy

Auksztocki Park Narodowy

Park Narodowy Auksztocki to unikalny fragment litewskiej przyrody, który powstał w 1974 roku w północno-wschodnim regionie kraju. Znajduje się on blisko granicy z Łotwą i Białorusią, w okolicy miasteczka Ignalino. Obejmuje on powierzchnię 405,7 km². Na terenie parku znajdziemy piękną roślinność, ciekawe zwierzęta i wspaniałe dzieła natury. Przez 15 lat, aż do 1991 roku, był on jedynym parkiem narodowym na Litwie.

Dzukijski Park Narodowy

Dzukijski Park Narodowy jest jednym z największych parków narodowych w Litwie. Został utworzony w 1991 roku i rozciąga się na powierzchni 585,19 km². Na swoim terenie kryje m.in. 54 gatunki ssaków, 150 gatunków ptaków, 38 gatunków ryb, a także kilkanaście gatunków gadów i płazów. Większość terenu zajmują lasy, głównie sosnowe, a ponadto znajduje się tu 48 jezior. Znajdziemy tu też 28 rezerwatów przyrody oraz 3 rezerwaty ścisłe. Warto więc odwiedzić ten park i podziwiać niesamowite jeziora, lasy i zwierzęta.

Park Narodowy Mierzei Kurońskiej

Park Narodowy Mierzei Kurońskiej został utworzony w 1991 roku na powierzchni 264 km², aby chronić litewską część Mierzei Kurońskiej, wraz z przylegającymi do niej obszarami Morza Bałtyckiego oraz Zalewu Kurońskiego. Na terenie parku zobaczyć można piękne plaże, ciekawą roślinność oraz zwierzęta. 

Litwa atrakcje turystyczne
Litwa atrakcje turystyczne

Historyczna Litwa atrakcje turystyczne

Zdecydowanie najciekawszym miejscem na Litwie jest jej stolica – Wilno. To piękne miasto znajduje się nad rzeką Wilią i znane jest z zabytkowych zabudowań w stylu barokowym i renesansowym. Wilno ma bogatą historię i kulturę, ponieważ łączy tradycje polskie, litewskie i żydowskie. Miasto słynie z wielu zabytków, w tym z Zamku Giedymina, Kościoła św. Piotra i Pawła, Cerkwi św. Ducha, Pałacu Prezydenckiego, Starówki, Bazyliki Archikatedralnej i wielu innych. Miejsce to jest ważnym ośrodkiem kulturalnym, ponieważ odbywają się tam wydarzenia artystyczne, wystawy, koncerty i festiwale. Ponieważ miasto ma wiele punktów turystycznych, świetnych restauracji i punktów historycznych, zdecydowanie warto je odwiedzić.

Litwa, atrakcje turystyczne tego kraju oraz bogactwo naturalne nie kończy się na parkach narodowych. Warto zwrócić uwagę na Park Zakret, Park Gruta, czy Gawle z widokiem na piękny zamek. Zapierający dech w piersiach jest także Ogród Botaniczny w Kownie i Wiejski Pak Regionalny, który oferuje gościom między innymi widok na rzekę, wygodne trasy do spacerowania i uroki otaczającej go przyrody. 

FAQ

Ile parków narodowych posiada Litwa?

Litwa posiada 5 parków narodowych. Są to Auksztocki Park Narodowy, Dzukijski Park Narodowy, Park Narodowy, Trocki Historyczny Park Narodowy i Żmudzki Park Narodowy

Co warto zobaczyć na Litwie?

Najważniejszym miejscem jest Wilno z zabytkami takimi jak Zamek Giedymina, Kościół św. Piotra i Pawła, Cerkiew św. Ducha, Pałac Prezydencki, Starówka czy Bazylika Archikatedralna. Warto zobaczyć też parki narodowe i inne miejsca oddające uroki tamtejszej przyrody.

Jaka waluta jest na Litwie?

Walutą na Litwie jest Euro od 2004 roku.