smakujlokalnie.pl

Blog tematyczny – dieta, przepisy, zdrowie

nabiał a trądzik
Lifestyle

Nabiał a trądzik – czy jest jakaś zależność?

Każdy z nas chce, aby jego skóra była nie tylko zdrowia i mocna, lecz również piękna. Jest to bardzo trudne do zrealizowania w sytuacji, gdy ktoś zmaga się na co dzień z trądzikiem. Stosowane są wtedy liczne środki farmakologiczne w postaci maści, leków i płynów oczyszczających do skóry. Niestety często się one zupełnie nie sprawdzają. Jak się bowiem okazuje, bardzo często powodem zmian trądzikowym może być nieprawidłowa dieta, w tym przede wszystkim dostarczanie do organizmu zbyt dużej ilości nabiału. Nabiał a trądzik — co warto wiedzieć?

Czym jest trądzik?

Jeśli chce się zrozumieć jakie działanie na trądzik ma nabiał, najpierw trzeba dowiedzieć się tego, czym trądzik jest i jak powstaje. Wiedza ta pozwoli zrozumieć, w jaki sposób nabiał będzie mógł wpływać na tę chorobę.
Trądzik to choroba aparatu włosowo-łojowego skóry, a konkretniej mówiąc powodująca zaburzenie jego działania. W wyniku nadmiernej produkcji sebum dochodzi do zatkania porów skóry, co sprawia, że pojawia się w danym miejscu stan zapalny. Jest on wynikiem nagromadzonej ogromnej ilości bakterii.

Jak nabiał może wpływać na trądzik?

Jak więc widać głównym powodem powstawania trądziku jest zaburzone wydzielanie sebum, czyli naturalnego składnika ochronnego skóry. Czy nabiał ma z nim jakiś związek? Jak się okazuje tak i może przyczyniać się do znacznego zwiększenia trądziku. W jaki sposób to działa?
Jak dowiodły badania naukowe, spożywanie np. mleka powoduje wydzielanie się w organizmie hormonu zbliżonego składem do insuliny- IGF-1. Jak wynika z badań, to właśnie ta substancja jest powodem pojawiania się na skórze wyprysków, które są wynikiem nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego. To oczywiście nie wszystko, ponieważ w mleku zawarta jest również spora ilość laktozy, czyli cukru mlecznego. Wiele osób ma problem z trawieniem i rozkładaniem laktozy przez układ pokarmowy, co powoduje nietolerancję tej substancji. Również to może powodować powstawanie trądziku. Jak więc widać niezbite dowody jasno wskazują, że spożywanie nabiału może u naprawdę dużej grupy osób powodować powstawanie trądziku lub też jego bardzo agresywne ataki. Powstaje więc w tej sytuacji pytanie, jak sobie z tym problemem poradzić?

Jak wyleczyć trądzik spowodowany przez nabiał?

Jeśli zauważymy u siebie niepokojące objawy nasilonego trądziku po spożyciu produktów z nabiału, należy przedsięwziąć określonego rodzaju działania. W pierwszej kolejności oczywiście należy całkowicie odstawić produkty mleczne, aby nie wzmagać dodatkowo niekorzystnych dla stanu skóry reakcji.
Kolejnym ważnym krokiem jest sięgnięcie po leki. Na początku warto wybrać te bez recepty. Najlepszą propozycją są te środki, które wykonane są na bazie kwasu salicylowego oraz zawierające alfa-hydroksykwasy.
Bardzo ważne jest także to, aby cały czas starać się mieć skórę odpowiednio oczyszczoną. Poleca się, aby rano i wieczorem starać się przemywać twarz specjalnym środkiem oczyszczającym. Dodatkowo wskazane jest stosowanie olejków eterycznych, które mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne.