Napoje roślinne od wielu lat są chętnie spożywane przez ludzi. Rynek takich napojów prężnie się w Polsce rozwija. Dowiedz się jakie napoje wybrać, do czego je wykorzystać i jakie mają wartości.
Dlaczego napoje roślinne są chętnie kupowane?
Okazuje się, że rynek napojów roślinnych prężnie rozwija się w sektorze spożywczym. Spore zasługi w jego rozwoju ma z pewnością zwiększająca się świadomość prozdrowotna ludzi. Ponadto wiele osób interesuje się kuchnią roślinną. Dlatego coraz więcej ludzi decyduje się na napoje roślinne. Warto zaznaczyć, że przybywa ludzi, u których stwierdza się wtórną nietolerancję laktozy, czyli hipolaktazję. W takim przypadku bardzo pomocne jest zastąpienie mleka właśnie napojem roślinnym. W naszym kraju problem wtórnej nietolerancji laktozy stwierdza się nawet u około 20-40 proc. populacji osób pełnoletnich. Wiele firm oferuje napoje roślinne, które są zdrowe i smaczne. Można je zamówić w wielu sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Niestety problem nietolerancji laktozy może być w kolejnych latach jeszcze większy. Dlatego specjaliści zalecają zamieniać produkty mleczne na napoje roślinne.
Czy warto pić napoje roślinne?
Jak się okazuje, ze względu na swoje unikalne właściwości odżywcze, wykluczenie spożycia mleka oraz jego przetworów może powodować niedobory pokarmowe. Jest tak zwłaszcza wtedy, kiedy całościowa dieta jest nieodpowiednio zbilansowana. Jeżeli mowa o napojach roślinnych, to zdecydowanie warto zwrócić uwagę na napoje fortyfikowane. Warto wiedzieć, że fortyfikacja polega przede wszystkim na wzbogaceniu żywności w jeden bądź parę składników odżywczych, niezależnie od tego, czy występuję one w konkretnym produkcie naturalne, czy nie.
Warto kupować napoje roślinne, które wzbogacone są w wapń, witaminę D, witaminy B2 i B12, a także składniki mineralne takie jak magnez oraz cynk. Napój sojowy fortyfikowany może dostarczać praktycznie tyle samo wapnia oraz białka, co szklanka standardowego mleka od krowy. Warto jednak zauważyć, że napoje roślinne niefortyfikowane składem wypadają nieco gorzej na tle mleka krowiego. Jeżeli preferowana jest dieta odzwierzęca, najlepiej wybierać napoje te wzbogacone w wapń, witaminę D, a także witaminę B12. Świetnym pomysłem jest używać mlek roślinnych do kawy, owsianek, deserów i wielu innych potraw.
Który wybrać napój roślinny?
Wybór na rynku jest szeroki, dlatego każda osoba bez trudu dobierze coś odpowiedniego dla siebie. Najlepiej wybierać napoje między innymi na bazie soi, orzechów nerkowca, migdałów, zbóż, a także orzecha laskowego. Wartościowe są też napoje na bazie konopi siewnych oraz kakao. Zdecydowanie najpopularniejszym napojem roślinnym jest napój sojowy. Mowa tu o produkcie wyróżniającym się pod względem zawartości białka. W naszym kraju trend spożywania napojów roślinnych jest dość młody. Na samym początku tego typu produkty można było kupić tylko w sklepie ze zdrową żywnością. W takim przypadku najpopularniejszy był napój ryżowy i sojowy. Okazuje się, że z uwagi na rosnące zapotrzebowanie, na rynku zaczęły się pojawiać również inne roślinne propozycje. Warto stawiać na napoje pochodzące od uznanego producenta.
FAQ
Na co zwracać uwagę przy zakupie napoju roślinnego?
Warto kupować napoje roślinne, które wzbogacone są w wapń, witaminę D, witaminy B2 i B12, a także składniki mineralne takie jak magnez oraz cynk.
Kiedy wybierać napoje roślinne?
Napoje roślinne są idealnym rozwiązaniem przy problemach z nietolerancją laktozy.
Czym jest fortyfikacja?
Fortyfikacja polega przede wszystkim na wzbogaceniu żywności w jeden bądź parę składników odżywczych, niezależnie od tego, czy występuję one w konkretnym produkcie naturalne, czy nie.