Estragon to roślina z rodziny astrowatych często nazywana bylicą dragankiem, wężowcem lub zielem wężowym. Uprawiany jest między innymi w Bułgarii, Francji i Włoszech oraz w Azji i Ameryce. Naturalnie rośnie na terenie południowej i wschodniej Europy oraz w Ameryce Północnej. Najczęściej stosuje się go jako przyprawę kuchenną, ale posiada on także właściwości lecznicze.
Botaniczny opis estragonu
Roślina wieloletnia, która posiada prostą i słabo rozgałęzioną łodygę. Łodyga podczas wzrostu robi się coraz twardsza. Wyrasta nawet do 1,5 metra wysokości. Liście estragonu są podłużne w kształcie lancetu. Proces kwitnienia zaczyna się w sierpniu i trwa, aż do końca jesieni. Bardzo istotne jest zebranie jej w odpowiedniej porze. Roślina nie jest mrozoodporna, ale często jest uprawiana w doniczkach na domowych parapetach.
Najwartościowsze są liście, które wykorzystuje się w kuchni do przyprawiania różnych dań.
Prozdrowotne właściwości lecznicze
Zioło wykazuje liczne właściwości lecznicze. Występują w nim następujące czynne substancje lecznicze: fitosterole, flawonoidy, gorycze, kumaryny oraz olejek estragonowy.
Wykazuje szerokie działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, rozkurczowe i żółciopędne. Doskonale wpływa na poprawę apetytu oraz polepsza procesy związane z trawieniem pożywienia. Korzystnie działa na układ moczowy wspomagając usuwanie niekorzystnych metabolitów z organizmu. Pomaga w problemach z reumatyzmem i artretyzmem poprzez zwiększenie wydalania kwasu moczowego.
Szerokie zastosowanie w kuchni jako przyprawa
Przyprawa estragon ma niezwykły aromat, który przekłada się zapach i smak wielu potraw. Najczęściej wykorzystuje się go do potraw kuchni francuskiej. Przykładem jest ratatouille, czyli klasyczne francuski gulasz z bakłażana, cukinii, papryki i pomidorów. Idealnie nadaje się także do przyprawiania różnych rodzajów mięsa, dań z dziczyzny, ryb czy sałatek. Estragon zastosowanie ma także w przypadku masła ziołowego oraz wykwintnych musztard. Często wchodzi w skład gotowych mieszanek przyprawowych do różnych dań.
Niezwykły smak i aromat estragonu
Bardzo dobrze smakuje zarówno świeżo zerwany, jak i używany do potraw po ususzeniu. Estragon smak jego można określić jako lekko gorzki, trochę przypominający anyż lub bazylię. Najlepszym surowcem używanym jako przyprawa są młode liście, które wydzielają mocny aromat. Starszy surowiec ma jeszcze bardziej intensywny, ale zarazem gorzki smak. Ten bardzo specyficzny smak tonujemy w potrawie, poprzez odpowiednie gotowanie oraz ściśle odmierzone dawki ziela.
Recepta na skuteczne przechowywanie
Estragon suszony przechowujemy w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu. Powinien być szczelnie zamknięty w odpowiednim opakowaniu. Nie kupujemy większych ilości na zapas, tylko tyle ile zużyjemy w niedługim czasie. Niestety, z czasem traci swój aromat i właściwości.
Estragon to niedocenione zioło w naszej kuchni, któremu warto mu poświęcić więcej uwagi. Dostarczy nam nowych wrażeń smakowych, a jego aromat poprawi atmosferę przy stole.