Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Segregacja odpadów – jaki kolor worka do jakiego rodzaju śmieci?

31 stycznia 2024 Segregacja odpadów

Konieczność sortowania śmieci w gospodarstwach domowych obowiązuje w Polsce od 2017 roku. To wtedy powstał zapis dotyczący Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów. Oddzielanie wyrzucanych surowców to kwestia społecznej odpowiedzialności oraz troski o środowisko naturalne. System opiera się na precyzyjnym podziale odpadów na pięć kategorii. Każda z nich jest oznaczona kolorem upraszczającym sortowanie śmieci. Przeczytaj wpis i dowiedz się, jakie kolory worków obowiązują przy konkretnych rodzajach odpadów.

Kolory worków a typy odpadów

Żółty worek

Pojemniki żółte są miejscem przeznaczonym dla metali i tworzyw sztucznych. To tutaj trafiają torebki foliowe, opakowania plastikowe, butelki, puszki i folia aluminiowa. Ważne jest jednak oddzielne wrzucanie butelek i nakrętek plastikowych, aby umożliwić ich skuteczniejsze przetwarzanie.

  • Niebieski worek

Kosze niebieskie są przeznaczone dla papieru w różnych formach – od książek i gazet po opakowania kartonowe czy papierowe torby. Unikaj natomiast wyrzucania do niebieskiego pojemnika papieru pokrytego plastikiem lub folią oraz produktów zawierających inne substancje mogące zakłócić proces recyklingu.

  • Brązowy worek

Do brązowego pojemnika należy wyrzucać odpady biodegradowalne, na przykład resztki żywności, gałęzie, liście i niemalowane drewno. Trzeba jednak wykluczyć popiół, oleje jadalne i kości, które nie ulegają naturalnemu rozkładowi.

  • Zielony worek

Kosze zielone służą gromadzeniu szkła, od butelek i słoików po szklane opakowania kosmetyczne. Istotne jest jednak zadbanie o czystość wyrzucanych elementów, unikanie umieszczania w koszu zabrudzonych materiałów czy szkła żaroodpornego.

  • Czarny worek

Worki czarne są przeznaczone na rozmaite odpady zmieszane, takie jak zniszczone ubrania, naczynia, resztki jedzenia czy zużyte ręczniki papierowe i chusteczki.

Worki na odpady w różnych kolorach, ze szczelnym i higienicznym zamknięciem znajdziesz na przykład w ofercie marki Stella: https://www.stella.com.pl/oferta/worki-na-smieci. Precyzyjna segregacja odpadów stanowi nie tylko obowiązek. To również szansa na efektywne wykorzystanie surowców wtórnych i ograniczenie ich negatywnego wpływu na środowisko. Segregując śmieci, przyczynisz się do ograniczenia ilości odpadów trafiających na wysypiska i zmniejszenia zużycia surowców naturalnych. Dasz szansę na „drugie życie” zużytym artykułom, a to przełoży się choćby na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Nawet małe zmiany w nawykach – o ile dotyczą znacznej liczby gospodarstw domowych – mogą przynieść duże korzyści dla naszej planety.

Materiał zewnętrzny

Na co zwrócić uwagę projektując restaurację

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

spotkanie biznesowe
Kosz prezentowy z whisky
Na co zwrócić uwagę projektując restaurację

Jesteś zainteresowany reklamą?

Na co zwrócić uwagę projektując restaurację