smakujlokalnie.pl

Blog tematyczny – dieta, przepisy, zdrowie

Rzym atrakcje turystyczne
Lifestyle Rekreacja Turystyka

Włoska stolica pełna niespodzianek. Rzym atrakcje turystyczne

Rzym to wyjątkowe miasto, które pozostawia na każdym, kto odwiedzi je, niezapomniane wrażenia. Jest to miasto, które ma w sobie coś niepowtarzalnego. Jego długa historia, wspaniałe zabytki i wyjątkowa architektura sprawiają, że jest to jedno z najbardziej cenionych miejsc na świecie. Poznaj Rzym, atrakcje turystyczne, które się w nim znajdują i cząstkę historii tego pięknego miasta.

Zobacz też: https://smakujlokalnie.pl/wina-moldawskie/

Rzym atrakcje turystyczne

Atrakcje turystyczne Rzymu są różnorodne i wręcz niezliczone. Od klasycznych budowli, po malownicze uliczki, świetne restauracje, zabytki, kawiarnie i inne dzieła sztuki. Miejscem, które każdy musi zobaczyć, będąc w Rzymie to oczywiście Bazylika św. Piotra. Została zbudowana w XVI wieku, a jej konsekracji dokonał papież Urban VIII w 1626 roku. Ogromny baldachim usytuowany nad grobem św. Piotra to dzieło Berniniego, a inne jego dzieła to m.in. Plac św. Piotra oraz Fontanna Czterech Rzek na Piazza Navona w Rzymie. Budowę bazyliki ukończyli tacy sławni artyści jak Rafael Santi i Michał Anioł. Budowla jest ogromna, piękna i z pewnością jest punktem, którego nie odpuszcza żaden turysta, który podróżuje po Rzymie. 

Kolejną atrakcją jest Koloseum. To słynny amfiteatr, ogromny budynek łukowy, który był pierwotnie używany do gladiatorów, walk z dzikimi zwierzętami i innych rytuałów. Koloseum powstało ok. 70 r. n.e. na polecenie cesarza i było używane przez następnych władców. Przez wiele wieków było więc jedną z najbardziej charakterystycznych budowli w Starożytnym Rzymie, a obecnie jest jednym z najbardziej znanych symboli Wiecznego Miasta.

Rzym atrakcje turystyczne
Rzym atrakcje turystyczne

Starożytne ruiny jako atrakcje turystyczne

Palatyn to jedno z siedmiu wzgórz w Rzymie, tradycyjnie uważane za pierwszą osadę miasta, znaną jako Roma quadrata. Legenda głosi, że w grocie Lupercal na Palatynie wilczyca karmiła mitycznych bliźniąt Rzymu – Romulusa i Remusa. Na wzgórzu znajdowały się liczne świątynie, pałace i willi. Między innymi świątynia Wiktorii, świątynia Jowisza Statora, Dom Liwii, pałac Septimusa Sewera i pałac Domicjana. Od czasów Oktawiana Augusta wzgórze zaczęło pełnić rolę siedziby cesarskiej. Ponieważ w średniowieczu powstała tam twierdza rodu Frangipani, w XVI w. nastąpiła budowa pięknych ogrodów kardynała Alessandro Farnese. Jest to idealne miejsce do zwiedzania, podobnie jak Fora Cesarskie.

Jest to dawny kompleks architektoniczny i urbanistyczny, powstały w okresie cesarstwa w starożytnym Rzymie, w pobliżu Forum Romanum. Juliusz Cezar inicjował jego budowę, ponieważ ofiarował forum noszące jego imię. Kompleks składał się z Forum Cezara, którego budowa rozpoczęła się w 54 p.n.e., Forum Augusta, wzniesionego ok. 2 p.n.e., Forum Wespazjana, zbudowanego w latach 71-75, Forum Nerwy, zakończonego w 97 roku oraz Forum Trajana, otwartego w 113 roku. Warto więc zobaczyć na własne oczy te niewiarygodnie piękne i urokliwe budowle, które przetrwały niesamowicie długi czas.

FAQ

Co zobaczyć w Rzymie?

Najważniejsze zabytki Rzymu to: Koloseum, Bazylika św. Piotra, Palatyn i Fora Cesarskie.

Ile kosztuje wstęp do Bazyliki św. Piotra?

Wejście do świątyni jest bezpłatne, należy jednak wykupić bilety na kopułę św. Piotra oraz Muzea Watykańskie.

Ile kosztuje wstęp do Koloseum?

Bilet do Koloseum to około 80/90 złotych.