Pieniny to pasmo górskie, które znajduje się na południowo-wschodnim skraju Karpat i ciągnie się od doliny Dunajca w stronę wschodnią. Pasmo Pienin charakteryzuje się wyjątkową urodą i jest otoczone malowniczymi krajobrazami. To wspaniałe miejsce dla miłośników górskich wędrówek. Poznaj Pieniny, szlaki turystyczne i lokalne atrakcje!
Polskie góry, piękno natury
Te góry szczególnie upodobali sobie miłośnicy wspinaczki skalnej, gdzie wspaniałe skały wykorzystywane są do wspinaczki po niedostępnych miejscach. Znajdują się tu także wyciągi linowe i trasy rowerowe, a także trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Na terenie Pienin znajdują się również liczne jeziora i rzeki, którymi można uprawiać sporty wodne. Tereny te są również znane z wyjątkowej lokalnej kuchni, która składa się z przetworów z lokalnych produktów. W Pieninach zobaczysz między innymi Rezerwat Biała Woda, piękną Przełęcz Rozdziela, Wysoki Wierch i wiele miejsc, które tylko czekają, aż je odkryjesz! Chodząc po górach warto mieć rozeznanie, jakie szlaki występują na trasie, co oznaczają, a także który szlak wybrać, by dostać się do miejsca, które najbardziej nam się podoba.
Pieniny, szlaki turystyczne
Szlaki czerwone
Szlaki czerwone na liście szlaków w Pieninach zawierają dwie trasy. Pierwszą z nich jest mało wymagająca i szybka droga od Niedzicy, przez Sromowce Wyżne, aż do punktu Macelak. Przejdzie tej trasy zajmuje około 2 godzin do 2,5 godziny, a długość to 8 kilometrów. Drugim szlakiem czerwonym jest trasa z Bukowiny do Niedzicy, przez Pawlikowski Wierch i Łapsze. Ta droga to już 27 kilometrów i ponad 6 godzin wędrówki.
Szlaki zielone
W spisie zielonych szlaków wyróżnić można 5 tras, które są dosyć krótkie i łatwe do pokonania. Cztery trasy mają około 3 kilometrów i bez problemu każdy przejdzie je w czasie zbliżonym do godziny. Są to trasy: Krościenko nad Dunajcem – Przełęcz Sosnów, Krościenko nad Dunajcem – Czertezik, Sromowce – Przełęcz pod Ostrym Wierchem oraz Jaworki – Wysoka. Ostatnią trasą jest inna trasa prowadząca ze Sromowca do Przełęczy pod Ostrym Wierchem. Droga ma około 15 kilometrów i zajmuje 4 godziny, jednak zdecydowanie warto ją wybrać, ze względu na wspaniałe widoki.
Szlaki niebieskie
Drogi z niebieskim oznaczeniem to aż 6 tras dla nieco bardziej wytrzymałych osób, jednak nie są one bardzo wymagające. Pierwsza trasa, Pawlikowski Wierch – Pieskowy Wierch – Kacwin, to szlak, który mieści się w 17 kilometrach, a jego przebycie zajmuje około 4/4,5 godziny. Kolejnym, nieco krótszym szlakiem jest Nowa Biała – Trybsz – Pawlikowski Wierch. Ta trasa z kolei to 13 kilometrów i lekko ponad 2 godziny drogi. Przełęcz Snozka – Macelak – Trzy Korony oraz Szczawnica – Szafranówka – Wysoka to trasy o długości 9,5 kilometra. Zajmują one od trzech do czterech godzin, w zależności od wysokości wzniesień. Trasa na trzy korony jest nieco prostsza, więc warto się na nią zdecydować. Kolejnym szlakiem jest droga z Wysokiej na Obidzę (8 km) i zajmuje nieco ponad 3 godziny. Najbardziej zaskakującą wśród niebieskich szlaków jest zdecydowanie droga z Trzech Koron do Szczawnicy (6km), ponieważ mimo krótkiego dystansu, wędrówka tym szlakiem wynosi aż 5 godzin. Jest to idealna propozycja dla fanów bardziej wymagających spacerów.
Szlaki żółte
W kategorii żółtych tras znajdują się 3 szlaki. Są one bardzo krótkie i proste, dlatego warto wziąć je pod uwagę, jeżeli w góry zabieramy dzieci, lub osoby mniej sprawne fizycznie. Szczawnica – Palenica – Szafranówka, to trasa, która liczy 2 kilometry i bez problemu można przejść ją w 45 minut. Droga do Granicy RP z Kacwina, zajmuje tylko 30 minut, a jej długość to również 2 kilometry. Ostatnim szlakiem jest Krościenko nad Dunajcem – Przełęcz Szopka – Szafranówka. Liczy on dokładnie 5 kilometrów i zajmuje ponad 2 godziny.
FAQ
Co można zobaczyć w Pieninach?
W Pieninach zobaczysz między innymi Rezerwat Biała Woda, piękną Przełęcz Rozdziela, Wysoki Wierch i wiele miejsc.
Ile tras podstawowych jest w Pieninach?
W górach znajdziesz około 16 tras. Każda ma swoje oznaczenie kolorystyczne.
Co oznaczają kolory szlaków w Pieninach?
Szlak niebieski – bardziej wymagające trasy Szlak żółty – krótkie i proste trasy Szlak zielony – krótkie i proste trasy z pięknymi widokami Szlak czerwony – główne trasy