Strona główna
Kuchnia
Tutaj jesteś

Z czym pić rum? Poradnik, jak należy pić i serwować ten alkohol

2 czerwca 2023 Z czym pić rum

Rum to jeden z typów napojów alkoholowych, który cieszy się dużą popularnością na całym świecie. Często używany jest on do przygotowywania drinków, jednak z czym pić rum i w jakich sytuacjach najlepiej go podawać? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dowiesz się wszystkiego na temat rumu i sposobów jego serwowania.

Rum – charakterystyka i rodzaje

Jak powstaje rum?

Rum powstaje w wyniku fermentacji melasy lub soku trzcinowego. Następnie trunek ten poddawany jest destylacji i dojrzewaniu w dębowych beczkach. To właśnie podczas dojrzewania rum uzyskuje swój charakterystyczny smak i aromat.

Jaka jest różnica między białym a ciemnym rumem?

Różnica między białym a ciemnym rumem tkwi w procesie dojrzewania. Biały rum nie dojrzewa w beczce i podlega krótszemu procesowi dojrzewania, dzięki czemu ma łagodny smak oraz jest słodki i aromatyczny. Ciemny rum natomiast dojrzewa przez dłuższy czas i ma mocniejszy, wyrazisty smak. Oba te rodzaje rumu różnią się też rzecz jasna natężeniem barwy. Poza rumem białym i ciemnym wyróżniamy też m.in. rum złoty, aromatyzowany oraz overproof.

Jaki rum najlepiej nadaje się do drinków?

Do przygotowywania drinków zazwyczaj używa się białego lub złotego rumu. Biały rum najlepiej nadaje się do mieszania z sokami owocowymi lub napojami gazowanymi, ponieważ nie wpływa na smak napoju. Złoty rum z kolei jest odpowiedni do drinków z dodatkiem karmelu, pomarańczy lub aromatów kokosowych.

Jakie drinki z rumem można przygotować?

Jak zrobić klasyczny Cuba Libre z rumem i colą?

Do przygotowania Cuba Libre potrzebujemy białego rumu, coli oraz świeżej limonki. W szklance należy wymieszać rum z sokiem z limonki oraz dodać lód i colę. Wszystko dokładnie mieszamy i podajemy z plasterkiem limonki na wierzchu.

Jak przygotować daiquiri z białym rumem?

Daiquiri to inny popularny drink z rumem. Do jego przygotowania potrzebujemy białego rumu, soku z limonki oraz syropu cukrowego. Wszystkie składniki mieszamy razem z lodem w shakerze i podajemy w szklance.

Jak zrobić mojito z rumem, miętą i sokiem z limonki?

Do przygotowania mojito potrzebne będą świeża mięta, biały rum, sok z limonki, syrop cukrowy oraz woda gazowana. W wysokiej szklance należy wymieszać rum z sokiem z limonki oraz syropem cukrowym, a następnie dodać miętę i kostki lodu. Całość uzupełniamy wodą gazowaną i mieszamy.

Jak serwować i pić rum?

Czy rum należy pić solo czy w drinkach?

Rum możemy pić zarówno solo, jak i w drinkach. Jednakże dobrej jakości rumy najlepiej pić bez dodatków, aby móc docenić ich smak i aromat.

Jakie dodatki lub sok można dodać do rumu?

Do rumu często dodaje się soki owocowe lub syrop, takie jak syrop cukrowy. Można także podać rum z kostkami lodu lub w formie szotów. W zależności od upodobań i preferencji, można eksperymentować z różnymi dodatkami.

Czy należy pić rum w kieliszku czy z kostkami lodu?

Rum można pić w kieliszku lub z kostkami lodu. To zależy od preferencji osoby pijącej. Jednak dla większości ludzi rum z kostkami lodu stanowi idealne połączenie.

Z czym pić rum – podsumowanie

Rum to alkohol, który można połączyć z wieloma różnorodnymi składnikami, aby uzyskać świetny napój. Warto wypróbować różne rodzaje rumu w zależności od preferencji biesiadników, jak i eksplorować nowe smaki. Wysokiej jakości rum dobrze pić solo, aby móc cieszyć się jego smakiem i aromatem. We wszystkim trzeba jednak pamiętać, że rum to napój o wysokiej zawartości alkoholu i powinno się go pić w małych ilościach.

Redakcja smakujlokalnie.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Prasa do oleju
profesjonalny piec do pizzy
lokal gastronomiczny

Jesteś zainteresowany reklamą?

lokal gastronomiczny