Kuchnia austriacka jest mieszanką bardzo wielu smaków. O jej regionalne frykasy po dziś dzień toczą spory sąsiadujące obok państwa.
Smakołyki regionalne kuchni austriackiej
Kasespatzle jest potrawą zapiekaną, przyrządzoną z sera, cebuli i klusek. Jest to potrawa regionalna serwowana w Vorarlbergu. W mieście tym warto spróbować Subireru, czyli gruszkowego alkoholu podawanego na lepsze trawienie.
Kaspressknodel jest dodatkiem do zup lub kapusty i składa się z jajka, czerstwego pieczywa, przypraw oraz sera. Tej potrawy można spróbować w Tyrolu, tak samo jak pysznego deseru z pianki mączno-cukrowo-jajecznej o nazwie Salzburger Nockerln. Austriackim rarytasem w Karynti są lokalne pierogi Karnter Nudel, których farsz zawiera m,in. czosnek i ziemniaki. Oprócz tego można tu spróbować znaną zupę Klachelsuppe lub babeczki Reindling. Do innych regionalnych przysmaków możemy zaliczyć tartę z dżemem z czerwonej porzeczki o nazwie Linzer Torte.
Inne przysmaki austriackie
Do najlepszych austriackich przysmaków zaliczyć możemy Frittatensuppe, czyli rosół z pływającymi w środku paskami naleśników.
Kaiserschmarrn podawany w Saalbach jest grubym naleśnikiem podawanym z rodzynkami, musem i cukrem pudrem. Kolejny smakołyk to Germknodel, czyli knedel ze śliwkową konfiturą, oblany sosem waniliowym oraz posypany cynamonem i makiem.
Wiener Schnitzla jest sznyclem cielęcym z cienką, chrupiącą panierką podawanym razem z cytryną do skropienia.
Przepis na pieczeń z Esterhazy
Jeśli chcemy choć trochę poczuć smak austriackich potraw, możemy sami w domu przyrządzić przepyszną pieczeń, która jest idealna na obiad, a do jej wykonania potrzebne będą:
– 2 cebule
– 1 marchew
– 4 plastry rostbefu
– seler
– łyżka posiekanych kaparów
– 50 g boczku pokrojonego w kostkę
– 4 łyżki śmietany
– ok. 350 ml bulionu wołowego
– 1/2 korzenia pietruszki
– sól i pieprz
Aby przygotować ten specjał należy naciąć i rozbić mięso, posypać pieprzem i solą oraz jedną stronę każdego rostbefu obtoczyć w mące. Następnie kroimy cebulę w paski, a na rozgrzanej patelni podsmażamy mięso z obu stron, zaczynając od strony z mąką. Po podsmażeniu mięsa przekładamy je do żaroodpornego naczynia i dusimy w 180 C przez ok.90 minut, podlewając co jakiś czas bulionem. Na pozostałym po smażeniu tłuszczu, podsmażamy cebulę oraz pokrojone w kostkę warzywa i boczek, następnie dusimy dolewając trochę bulionu wołowego. Gdy mięso jest już gotowe, ozdabiamy je warzywami z boczkiem. Śmietanę wraz z mąką zagotowujemy i doprawiamy kaparami, całość wylewamy na wcześniej przygotowane mięso. Danie można podawać z ziemniakami lub kopytkami.
Kuchnia austriacka zaskakuje różnorodnością smaków, jeśli planujesz wybrać się w to miejsce koniecznie musisz spróbować, choć kilku z wymienionych potraw.