smakujlokalnie.pl

smakujlokalnie.pl – dieta, przepisy, zdrowie

czego unikać przy odchudzaniu
Zdrowie

Czego unikać przy odchudzaniu – czyli jak skutecznie schudnąć?

Nadwaga to choroba cywilizacyjna, która dotyka wielu z nas. Ma to związek z tym, że często jemy za dużo i prowadzimy siedzący tryb życia. Nadwaga może prowadzić do wielu groźnych chorób, dlatego coraz więcej osób decyduje się na odchudzanie. Jednak warto robić to dobrze, żebyśmy mogli cieszyć się efektami przez dłuższy czas.

Odchudzanie – jak powinno wyglądać?

W procesie odchudzania bardzo ważna jest motywacja. Możemy to zrobić dla poprawy zdrowia, a także dla lepszego wyglądu. Warto ustalić sobie cel, który będzie nas motywował do przestrzegania diety i regularnych ćwiczeń. Ważne, żeby był to realny cel. Prawidłowe tempo odchudzania to 0.5-1 kg tygodniowo. W odchudzaniu najważniejsza jest dieta. Do spalania tkanki tłuszczowej potrzebujemy deficyt kaloryczny. Na początku powinniśmy obliczyć nasz zapotrzebowanie na kalorie. Od tej wartości możemy odjąć około 300-500 kcal. Dzięki temu brakującą ilość energii nasz organizm pobierze z tkanki tłuszczowej. Powinniśmy spożywać 3-5 posiłków dziennie w mniej więcej równych odstępach czasu, co zapobiega podjadaniu. W procesie odchudzania ważna jest także aktywność fizyczna, która podkręca metabolizm. Treningi siłowe sprawiają, że nasze mięśnie rosną, co wpływa na lepszy wygląd ciała i szybszy metabolizm.

Czego unikać przy odchudzaniu?

Pierwszą rzeczą, którą musimy wyeliminować z diety jest cukier. Często w sytuacjach stresowych sięgamy po słodycze, które jemy w dużych ilościach. Słodycze w małej porcji zawierają dużo kalorii. Oczywiście nic się nie stanie, jeśli raz na jakiś czas zjemy kilka cukierków lub batonika. Jednak zajadanie słodyczami stresu nie jest dobrym pomysłem. Zamiast słodyczy lepiej sięgnąć po warzywa lub owoce. Owoce co prawda zawierają cukier prosty, jednak dodatkowo są źródłem błonnika z który zwiększa uczucie sytości. Na diecie powinniśmy unikać także słodkich napojów. Dotyczy to również soków, które z pozoru są zdrowe. Dla przykładu litr soku może zawierać nawet 400 kcal. Wypicie go w ciągu dnia nie stanowi dla nas problemu. Zamiast soków lepiej wybrać świeże warzywa i owoce. Wśród słodyczy znajdują się także lody, które w okresie letnim są spożywane w dużych ilościach. Jednak będąc na diecie powinniśmy unikać jedzenia lodów, gdyż zawierają sporo kalorii.

Kolejne produkty, których lepiej unikać podczas odchudzania to słone przekąski. Najczęściej spożywamy je podczas oglądania filmów i seriali. W ten sposób w czasie trwania jednego filmu dostarczamy do organizmu nawet kilkaset kalorii. Alternatywą mogą być owoce lub warzywa, które możemy pokroić w paski. Jest również wiele fit przekąsek, które możemy samodzielnie rozgotować. Mogą to być np. pieczone chipsy z jabłek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.